Haakon er sylfersk tillitsvalgt: Rett ut i streik

Ilddåp kan det vel kalles. To dager etter at han ble tillitsvalgt er Haakon Sand på streikevakt.

SYLFERSK: Haakon Sand ble tillitsvalgt i helga og måtte rett ut i streikeorganisering. Heldigvis har han støtte i Aslaug Mølstad.
SYLFERSK: Haakon Sand ble tillitsvalgt i helga og måtte rett ut i streikeorganisering. Heldigvis har han støtte i Aslaug Mølstad.
Publisert Sist oppdatert

– Ja, det var en bratt læringskurve, sier Odd-Haldgeir Larsen og humrer.

Nestlederen i Fagforbundet har tatt turen over gata fra Fagforbundets lokaler for å støtte de streikende foran Frelsesarmeens hovedkontor Tempelet i Oslo.

KREVENDE: – Det er krevende for medlemmene å være i streik, sier nestleder i Fagforbundet Odd-Haldgeir Larsen. Særlig krevende blir det når streikeuttaket kan være en fare for liv og helse.
KREVENDE: – Det er krevende for medlemmene å være i streik, sier nestleder i Fagforbundet Odd-Haldgeir Larsen. Særlig krevende blir det når streikeuttaket kan være en fare for liv og helse.

Lørdag 2. november gikk Fagforbundet og flere andre forbund ut i streik da de ikke ble enige med arbeidsgiverorganisasjonen NHO. Konflikten omfatter 1200 medlemmer i Fagforbundet, samt medlemmer i andre forbund.

Streiken omfatter blant andre ansatte i asylmottak, barnevern, sosiale tjenester, bo- og omsorgstilbud, rus og psykisk helse i private virksomheter.

Fersk tillitsvalgt

På streikestand utafor Frelsesarmeen finner vi muligens Norges ferskeste tillitsvalgte: Haakon Sand.

I helga ble den første oppgaven å sette opp og organisere streikevakter. Men heldigvis har han en makker med seg, tillitsvalgt Aslaug Mølstad.

– Vi har vært innstilt på en mulig streik i et par uker nå, men ble likevel overraska da den kom, sier Sand.

Disse er i streik

Disse er i streik

42 av Fagforbundets medlemmer er i streik.

Antall medlemmer i parentes.

• Frelsesarmeens hovedkvarter (18)

• Hero Drammen (2)

• Hero Kompetanse Bø (2)

• Hero Kompetanse Porsgrunn (1)

• Hero Kompetanse Sandvika (2)

• Human Care AS kontor, Lysaker (3)

• Norges Blindeforbund Evenes (3)

• Norges Blindeforbund Hovedkontor (2)

• Norges Blindeforbund Hurdal (7)

• Stendi, Region Øst, avd. Oslo (1)

• Stiftelsen sound of happyness kompetansesenter (1)

FO har tatt ut 2 medlemmer, mens Parat og Delta tar ut i alt 14 medlemmer i streik.

Streik i private omsorgstjenester og ved asylmottak

En solidarisk streik

Gjengen i de gule vestene utafor Frelsesarmeen streiker i solidaritet med kolleger andre steder.

Selv har de en særavtale som gjør at de ligger noe høyere i lønn enn dem de streiker i solidaritet med. (Se hvem som er tatt ut i streik i faktaboks).

Fra onsdag tas 32 flere ut i streik, dersom partene ikke kommer til enighet før den tid. Se hvem dette gjelder i faktaboksen:

Streiken trappes opp

Streiken trappes opp

Fra onsdag 6. november tas disse ut. Oversikten viser bare Fagforbundets uttak.

Antall medlemmer i parentes.

• Ecura bo og habilitering AS, Hafslotun (1)

• Frelsesarmeens kurssenter, Jeløy (6)

• Hero Norge AS:

- Hå mottakssenter (4)

- Steinkjer mottakssenter (2)

- Stord mottakssenter (3)

• Human Care Ung AS:

- Arendal (2)

- Kristiansand (1)

• Norges Blindeforbund

- Hedmark (2)

- Hordaland (2)

- Trøndelag (3)

- Solvik syn- og mestringssenter (2)

- Hovedkontor (3)

• Åpent verksted (1)

Lav minstelønn

Streiken handler kort fortalt om å få opp minstelønna og øke kjøpekraften.

Morten Danielsen er LO-hovedtillitsvalgt hos Frelsesarmeen og forteller at minstelønna i en del av overenskomsten er lav:

For dem uten fagbrev ligger den på i overkant av 335.000 kroner og for dem med fagbrev på cirka 366.000 kroner. (Det er viktig å presisere at ansatte likevel kan ligge over dette nivået på grunn av at avtalen forutsetter lokale forhandlinger. Dette er tilfellet i Frelsesarmeen.)

STREIKEVILJE: Morten Danielsen opplever at streikelviljen er stor.
STREIKEVILJE: Morten Danielsen opplever at streikelviljen er stor.

Danielsen opplever streikeviljen som stor.

– Absolutt! Vi streiker i solidaritet med kollegene våre i andre virksomheter som det er vanskelig å ta ut på grunn av fare for liv og helse, sier Danielsen.

– Det blir stillongs i morgen

De streikende som står utafor Frelsesarmeen, har kontorjobber i det store bygget bak dem.

– Vi prøver å konsentrere oss om dem som ikke er direkte knytta til brukerne. Vi har gjort et veldig forsiktig streikeuttak, sier Odd-Haldgeir Larsen i Fagforbundets ledelse.

LIK LØNN FOR LIKT ARBEID: Det må vi kjempe for, mener de tillitsvalgte Aslaug Mølstad og Haakon Sand.
LIK LØNN FOR LIKT ARBEID: Det må vi kjempe for, mener de tillitsvalgte Aslaug Mølstad og Haakon Sand.

Han opplever at det er lett å engasjere medlemmene i streik for minstelønn. Det kan Aslaug Mølstad bekrefte:

– Jeg tenker det er sånn det er å være organisert. Vi står sammen og støtter dem som trenger det. Lik lønn for likt arbeid – det må vi kjempe for, sier hun.

Det eneste som mangler på streikestanden denne formiddagen, er litt høyere motstandsdyktighet mot novemberkulda.

– Vi blir vel litt mer garva etter hvert, trøster Mølstad seg med og sikter til valg av klær.

– Det blir stillongs i morgen, konkluderer Sand.

TOPP STEMNING: Stemninga er god, selv om saken er alvorlig. T.v. Odd-Haldgeir Larsen i prat med Magnus Devik Borge som jobber som sikkerhetsvakt på Oslo rådhus. Han sitter også i styret til Fagforbundet Forvaltning og Service og bruker noen fritimer til å støtte opp om de streikende.
TOPP STEMNING: Stemninga er god, selv om saken er alvorlig. T.v. Odd-Haldgeir Larsen i prat med Magnus Devik Borge som jobber som sikkerhetsvakt på Oslo rådhus. Han sitter også i styret til Fagforbundet Forvaltning og Service og bruker noen fritimer til å støtte opp om de streikende.

De to tillitsvalgte har én oppfordring til partene:

– Det er viktig å finne en løsning, sier Sand som til vanlig jobber som fotograf i Frelsesarmeens magasin Krigsropet.

– Så vi kommer tilbake til det vi egentlig driver med, nemlig å hjelpe sårbare grupper, sier Mølstad som jobber i markeds- og innsamlingsseksjonen.

Powered by Labrador CMS