DYRERE: Kontingenten til Fagforbundet stiger for de over 100 000 pensjonistene.
Pixabay.com
vegard.velle@fagbladet.no
Fagforbundet er det eneste av LO-forbundene som beholder pensjonistene som ordinære medlemmer. Over 100.000 av de 350.000 medlemmene i Fagforbundet er pensjonister eller uføre.
Nylig bestemte landsstyret i Fagforbundet å øke kontingenten for pensjonistene for å redusere forbundets utgifter knyttet til pensjonistmedlemskapet. Fra fylte 76 år er medlemskapet gratis.
– Pensjonistene bør fortsette å være med i Fagforbundet, og det er fremdeles økonomisk gunstig å være med, sier Bjørg Hageløkken, leder av Fagforbundets pensjonistutvalg.
(Artikkelen fortsetter unde bildet)
LØNNSOMT: Pensjonister har store fordeler av å fortsette medlemskapet i Fagforbundet selv om kontingenten øker, mener Bjørg Hageløkken i forbundets pensjonistutvalg.
Per Flakstad
Lønnsomt medlemskap
Selv med den nye kontingenten på 600 kroner får pensjonistene mye igjen for å være med i Fagforbundet. For det første får de dekket kollektiv hjemforsikring, som koster 840 kroner, Fagforbundet betaler medlemskapet i Pensjonistforbundet på 130 kroner, og i tillegg har etterlatte krav på 18.014 kroner (en femdel av grunnbeløpet i folketrygden) fra stønadskassa.
Gjennom det kollektive medlemskapet i Pensjonistforbundet får medlemmene medlemsbladet Pensjonisten, og bidrar til at Pensjonistforbundet fortsetter å være en sterk organisasjon som kjemper for pensjonistenes interesser og legger press på politikerne. Også Fagbladet inngår som en del av pensjonistkontingenten.
Har politisk innflytelse
– Fagforbundet er det eneste forbundet hvor du fortsatt kan ha politisk innflytelse og få gjennomslag for dine politiske saker. Pensjonistene har de samme rettighetene som andre medlemmer, med tilgang både på lokale og sentrale møter, påpeker Hageløkken.
Fakturaen til medlemmer uten avtalegiro ble sendt ut for kort tid siden, med forfall ca. 1. april. Medlemmer som betaler via avtalegiro, må huske å heve beløpsgrensa.
Frøydis Falch Urbye
VIL HA FLERE FOLK: Barne- og ungdomsarbeider Josefine Weiby Koller (22) mener politikerne må sørge for bedre bemanning i barnehagene for å unngå at barnehageansatte sliter seg ut lenge før en stadig økende pensjonsalder.
Ole Martin Wold
KAN GÅ AV TIDLIG: Ansatte innen brann og redning er blant dem som kan gå av tidlig i dag. Trepartssamarbeidet som nå er satt i gang skal munne ut i nye regler for om de fremdeles skal kunne gå av tidligere enn andre, eventuelt når og hvordan de i såfall skal tjene opp til alderspensjon samtidig som de går av tidlig.
Lars Magne Hovtun/OBRE
Andreas Roksvåg
KONSUM: Tusener på hjemmekontor har økt sitt alkoholkonsum. Mest økning er blant godt utdannede og barneforeldre.
Eirik Dahl Viggen
Medlemmene har sagt sin mening om lønnsoppgjøret.
Colourbox