JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Ingen streik i staten – over et halvt døgn på overtid ble de enige

– Vi har sikret et godt resultat for våre medlemmer uten å måtte streike, sier LO Stat-leder Egil André Aas.

– Vi har sikret et godt resultat for våre medlemmer uten å måtte streike, sier LO Stat-leder Egil André Aas.

Eirik Dahl Viggen

– Vi har sikret et godt resultat for våre medlemmer uten å måtte streike, sier LO Stat-leder Egil André Aas.

2022052419082120220524193746

morten@lomedia.no

Partene har blitt enige om en lønnsøkning på 3,84 prosent, frontfaget endte på 3,7 prosent. De lavest lønte får en økning på minimum 10.000 kroner, mens de som tjener over 594.000 vil få en prosentvis økning på 1,7 prosent.

– Dette har vært en av de tøffeste rundene jeg har vært med på i min tid som tillitsvalgt, sier Aas.

– Det har vært en krevende mekling, men vi er fornøyd med at alle ansatte i staten får reallønnsvekst og at tiltak for likelønn og lavlønn er ivaretatt, sier Fagforbundets representant i forhandlingsutvalget, Svend-Morten Voldsrud.

– Det har vært en krevende mekling, sier Fagforbundets representant, Svend-Morten Voldsrud.

– Det har vært en krevende mekling, sier Fagforbundets representant, Svend-Morten Voldsrud.

Jan Tore Skjelbek

– Bra fordeling

Reallønnsøkning til alle, mindre penger til lokale forhandlinger enn de siste årene, en ekstra pott som spesielt treffer kvinnedominerte grupper i staten. LO-Stats forhandlingsleder, Egil André Aas, er sliten og fornøyd.

Et lønnsoppgjør dreier seg ikke bare om størrelsen på lønnspotten, men like mye om hvordan lønnsmidlene fordeles. For LO Stat har årets oppgjør handlet om at alle LO-medlemmene i staten, også de langtidsutdannede, skal ha et lønnsløft.

– Det handler om å løfte hele laget i ei tid der økende levekostnader preger hverdagen til folk flest. Det mener vi at vi har klart med dette resultatet, sier Aas.

Minimum 10.000 kroner

Tilleggene fordeles med 70 prosent på sentralt nivå gjennom tillegg til alle. I tillegg er det forbedring av enkelte ubekvemstillegg og gruppelivsforsikringen, og ett lønnstrinn til førstekonsulentene og ulike sikringsbestemmelser i forbindelse med innføring av nye ansiennitetsstiger.

Oppgjøret i tall

• Lønnstrinn 19–64 (fra 309.000 til 583.500): 10 000 kroner

• Lønnstrinn 65–107 (fra 594.000): 1,7 prosent

• Ett ekstra lønnstrinn til alle i lønnsramme 1408, Førstekonsulent.

• Lokale forhandlinger: (utgjør 30 prosent av disponibel ramme)

• Oppgjøret har en ramme på 3,84 prosent

Likelønn

Forbundsleder i NTL, Kjersti Barsok, er fornøyd med et generelt tillegg som sikrer reallønnsvekst til alle medlemmene, og et ekstra tillegg til de som er førstekonsulenter. I førstekonsulentgruppa organiserer vi særlig kvinner og unge akademikere, og oppgjøret treffer dermed disse gruppene godt.

– Oppgjøret har en god likelønnsprofil og sikrer også de lavest lønte. Hele laget vårt har fått et lønnsløft, det er viktig, sier forbundsleder Barsok.

Hun legger ikke skjul på at det har vært en veldig krevende mekling, men mener det er et oppgjør som kan anbefales for medlemmene. Ikke minst er hun fornøyd med at nye ansiennitetsstiger er på plass.

– Det sikrer opprykk på en bedre måte enn i dag, sier Barsok.

Lavlønnsprofil

Også kommunal- og distriktsminister Sigbjørn Gjelsvik er glad for ikke å få en omfattende streik blant de 166.000 statsansatte i fanget. Også han trekker fram lav- og likelønnsprofilen på oppgjøret. Han mener det er spesielt viktig i et år med en ekstraordinær prisvekst.

– Brød og melk er like dyrt for en som tjener 350.000 som for en som tjener en million. Derfor er jeg glad for at vi fått på plass en lavlønnsprofil i avtalen med LO og YS, sier Gjelsvik.

MEST LEST:
TROR PÅ NESTE GENERASJON: Den tidligere sykepleieren mener mulighetene for endring av syn på seksualitet, parforhold og intime behov hos eldre med demens ligger i neste generasjon helsepersonell. - Det nytter ikke å endre de som allerede er der ute. Vi må gripe fatt i de som er under utdanning og sørge for at de får den kompetansen som trengs. 

TROR PÅ NESTE GENERASJON: Den tidligere sykepleieren mener mulighetene for endring av syn på seksualitet, parforhold og intime behov hos eldre med demens ligger i neste generasjon helsepersonell. - Det nytter ikke å endre de som allerede er der ute. Vi må gripe fatt i de som er under utdanning og sørge for at de får den kompetansen som trengs. 

Anita Arntzen

70-åringen savnet sexlivet da mannen fikk demens: – Det er først i det siste jeg har fått «pleier-følelser» i tillegg

SVELGET UNNA: Strandavatnet rommer 554 millioner kubikkmeter vann. Det var det god bruk for da "Hans" buldret i vei. Vedlikeholdsarbeiderne Torbjørn Haugo og Jan Egil Grue inspiserer. Til høyre i bildet ses overløpet der det bare er centimetere igjen.

SVELGET UNNA: Strandavatnet rommer 554 millioner kubikkmeter vann. Det var det god bruk for da "Hans" buldret i vei. Vedlikeholdsarbeiderne Torbjørn Haugo og Jan Egil Grue inspiserer. Til høyre i bildet ses overløpet der det bare er centimetere igjen.

Werner Juvik

Torbjørn og Jan Egil åpnet kranene: Derfor gikk det ikke enda verre da «Hans» stormet gjennom Hallingdalen

HYLLET FOR ÅPENHET: F.v. Hjelpepleier Elisabeth Andersson, og sykepleierne Svanhild Furre Johannessen og Linda Hellesø fikk Flaviusprisen under Åpenhetsseminaret på Pressens Hus i Oslo torsdag 21. september.

HYLLET FOR ÅPENHET: F.v. Hjelpepleier Elisabeth Andersson, og sykepleierne Svanhild Furre Johannessen og Linda Hellesø fikk Flaviusprisen under Åpenhetsseminaret på Pressens Hus i Oslo torsdag 21. september.

Marte Bjerke

Helsearbeiderne snakket om kritikkverdige forhold på jobben. Her får de pris for åpenheten

– Det er ingen naturlov at Arbeiderpartiet bare kan ta noen grep og bli største parti igjen. Men det er heller ingen naturlov at partiet skal gjøre dårlige valg, sier partisekretær Kjersti Stenseng. (Arkivfoto)

– Det er ingen naturlov at Arbeiderpartiet bare kan ta noen grep og bli største parti igjen. Men det er heller ingen naturlov at partiet skal gjøre dårlige valg, sier partisekretær Kjersti Stenseng. (Arkivfoto)

Jan-Erik Østlie

Stenseng mener Ap kan bli størst igjen. Her er planen

GLEDER SEG PÅ MAT: Gunhild Johansen (til venstre) og Ingunn Svensgård åpner bakken med varm mat. Marte Husum i bakgrunnen og Kacper Roza, Alva Linea Myklemyr. Med de to dansende Lydia Emilie Foss Flaathen og Limar i front.

GLEDER SEG PÅ MAT: Gunhild Johansen (til venstre) og Ingunn Svensgård åpner bakken med varm mat. Marte Husum i bakgrunnen og Kacper Roza, Alva Linea Myklemyr. Med de to dansende Lydia Emilie Foss Flaathen og Limar i front.

Werner Juvik

Se kjøkkensjefens matråd for barn: En ny vri slapp matlysten fri

Helse- og sosialtjenester, samt undervisning,  sto for drøye 55 prosent av nedgangen i antall jobber.

Helse- og sosialtjenester, samt undervisning, sto for drøye 55 prosent av nedgangen i antall jobber.

Frøydis Falch Urbye

Antall jobber synker: Størst nedgang i helse og sosial

Ansvarlig redaktør:
Eva Ler Nilsen
Redaksjonssjef:
Michael Brøndbo

Nettredaktør:
Knut A. Nygaard
Utviklingsredaktør:
Vidar Eriksen
Utgiver:
Fagforbundet
Kontakt redaksjonen:
tips@ignore-fagbladet.no
Annonser:
Salgsfabrikken
Sosiale medier:
FacebookTwitter
RSS:
RSS-feed
Telefon:
23 06 40 00
Adresse:
Møllergata 10, 0179 Oslo
Fagbladet er medlem av Fagpressen og redigeres etter: RedaktørplakatenVær Varsom-plakatenEtiske husregler Les også: Fagbladets personvernpolicy