Kommunene får 2 milliarder mer i frie inntekter, ifølge regjeringen

De frie inntektene til kommuner og fylker økes med 2 milliarder kroner, foreslår regjeringen, som lover å dekke alle ekstra utgifter til koronapandemien.

Finansminister Jan Tore Sanner presenterte mer frie midler i statsbudsjettet.
Finansminister Jan Tore Sanner presenterte mer frie midler i statsbudsjettet.
Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over fire år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

Regjeringen ber om at 100 millioner kroner av disse pengene går til psykisk helse for barn og unge og en like stor sum til klimavennlige ferger og hurtigbåter.

Her er alle lekkasjene fra statsbudsjettet for 2021

Fylkene får også 1,25 milliarder kroner som kompensasjon for tapte billettinntekter i kollektivtransporten. Regjeringen setter også av 1,9 milliarder kroner for å erstatte tapte skatteinntekter.

Ny rapport: Økt formuesskatt skaper flere arbeidsplasser

Regjeringen lover at kommunene skal få kompensert ekstrautgiftene til å håndtere pandemien både i år og neste år. Men hvor mye det blir er enda ikke klart. Regjeringen varsler et tilleggsnummer til budsjettet i november.

Fagbladet oppdaterer saken.

Powered by Labrador CMS