Leif Martin Kirknes
– Uthuling av arbeidstakerbegrepet er et alvorlig problem i mange bransjer. Det er ikke greit at folk som egentlig er arbeidstakere, mister rettigheter fordi de feilaktig betegnes som selvstendig næringsdrivende eller frilansere, sier LO-leder Peggy Hessen Følsvik til VG.
Omsorgsselskapet Stendi tapte i sommer en sak i lagmannsretten der 22 ansatte krevde å bli anerkjent som arbeidstakere i stedet for innleide konsulenter eller selvstendig næringsdrivende. De ansatte jobbet tidligere for Aleris Ungplan & Boi, som nå er overtatt av Stendi. Mandag ble dommen rettskraftig.
• Omsorgsselskapet anker milliondommen til Høyesterett
Følsvik, Fellesforbundet-leder Jørn Eggum og Fagforbundet-leder Mette Nord krever nå at Norges kommende statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) går i bresjen for å endre arbeidsmiljøloven.
Støre er enig i at loven må vurderes.
– Stendi-saken har vist at selv om loven faktisk er på arbeidstakernes side, er den ikke tydelig nok. Arbeiderpartiet har lenge sagt at vi vil gjennomføre en opprydning i arbeidslivet, og styrke folks rett til en trygg jobb og en lønn å leve av, sier han.
LITE INFO: Informasjonen Anne Kallset fikk om uførefella da hun søkte KLP om gradert uføreytelse, var en henvisning til å gå inn og lese mer på KLPs nettsider, i siste avsnitt i et brev om dokumentasjon de trengte for å behandle saken.
Ole Martin Wold
Byråd for næring og eierskap, Victoria Marie Evensen var tilstede og markerte overtakelsen av sykehjemmet.
Oslo kommune
FØLG OPP: - Følg opp ansatte som har opplevd dramatiske ting. Ledelsen må vite hva som trengs, for de vet ikke selv hva de trenger.
Werner Juvik
HJELPE: – Jeg vil gjerne formalisere kunnskapen og hjelpe andre i samme situasjon som jeg har vært i, sier Katrine Skårnes som har fått et tilrettelagt tilbud slik at hun kan ta utdanning som advokatsekretær.
Per Flakstad
FRUSTRERT: I perioder har jeg rett og slett følt meg trakassert, sier Anita Vedvik.
Per Flakstad
Enigheten i forhandlingene i Bring Transportløsninger AS (BTL) sikrer blant annet alle BTL-ansatte et tillegg på 16 500 kroner, samt økning av en rekke tillegg. Her er Fagforbundet Post og finans' forhandlinngsutvalg: Jacqueline Hopkinson, Odd Arne Hartvigsen, Cathrine S. Ertsås (foran), Gerd Øiahals og Marius Weisæth underveis i forhandlingene.
Alf Ragnar Olsen