JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Jubel på sykehjemmet

Madserudhjemmet tilbake til kommunen igjen

Kake og feiring for ansatte og tillitsvalgte

JUBEL: Siri Follerås og Fredrik Olstad fra Fagforbundet Pleie og Omsorg Oslo serverer kake på Madserudhjemmet etter jubelnyheten.

JUBEL: Siri Follerås og Fredrik Olstad fra Fagforbundet Pleie og Omsorg Oslo serverer kake på Madserudhjemmet etter jubelnyheten.

Karin E. Svendsen

Nå er det avgjort: Madserudhjemmet kommer tilbake på kommunale hender.

2016040716010320230821171436

KARIN E. SVENDSEN

karin.svendsen@fagbladet.no

Fagbladet.no i går: Sår tvil om kommunal drift av sykehjem

Nå er det klart: Madserudhjemnmet på Skøyen i Oslo skal drives av Oslo kommune. Så sent som onsdag var det uklart om sykehjemmet likevel skulle settes ut på nytt anbud.

– Nå skal jeg hjem og sette sjampanje til kjøling, opplyser Sylvi Furnes, fysioterapeut ved Madserud sykehjem. Etter 14 år på private hender, skal sykehjemmet tilbake til kommunen, og pensjonen er sikret.

Elin Kristiansen, tillitsvalgt, kan forsikre at alle medlemmene av Fagforbundet, over 80 av om lag 100 ansatte, syns dette er veldig bra.

– Vi henger jo etter lønnsmessig, og de eldre taper masse pensjon, sier hun. Nå håper hun at de vil oppleve et lønnshopp fra september.

Siri Follerås og Fredrik Olstad er optimistiske.

– Kontrakten med Norlandia går ut 3. september. Det er ingen grunn til at ikke kommunen skal overta fra den datoen, mener de.

GLEDE: Elin Kristinasen, Fredrik Olstad og Siri Follerås kan konstatere at kampen har ført fram.

GLEDE: Elin Kristinasen, Fredrik Olstad og Siri Follerås kan konstatere at kampen har ført fram.

Karin E. Svendsen

– Vi drev jo valgkamp for å få virksomheten tilbake i kommunal regi fordi det er best for våre medlemmer både faglig og lønnsmessig. Da går pengene tilbake der de skal, til faglig utvikling og ikke til skatteparadiser.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

VALGKAMP: Byrådsleder Raymond Johansen var klinkende klar under valgkampen. Han ville rekommunalisere sykehjem.

VALGKAMP: Byrådsleder Raymond Johansen var klinkende klar under valgkampen. Han ville rekommunalisere sykehjem.

Knut A. Nygaard

Raymond sier nei til konkurranseutsatte sykehjem

NHO hevder at de ansatte i de privatdrevne sykehjemmene har like gode lønns- og arbeidsvilkår som i de kommunale. Men det avviser Olstad og Follerås fullstendig, og viser til at de har god oversikt over alle avtaler som er inngått. Dette går også fram av en tidligere sak der Fagbladet fortalte om betydelige lønnsforskjeller på Madserudhjemmet og at helsearbeideren Chander Rekhas grunnlønn ville vært minimum 61.150 kroner høyere pr. år hvis hun hadde jobbet i et kommunalt sykehjem, i tillegg til AFP, særaldersgrense og tjenestepensjon. Hun og kollegene var derfor spente på hvordan en kommunal overtakelse ville slå ut for lønns- og pensjonsvilkår.

– Våre medlemmer vil tilbake til kommunen, sier Follerås og Olstad.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Leder Siri Follerås og nestleder Fredrik Olstad
i Fagforbundet Pleie og Omsorg Oslo var forundret av byrådet nå sår tvil om rekommunalisering av Madserud sykehjem.

Leder Siri Follerås og nestleder Fredrik Olstad i Fagforbundet Pleie og Omsorg Oslo var forundret av byrådet nå sår tvil om rekommunalisering av Madserud sykehjem.

Kathrine Geard

De nye byrådene i Bergen og Oslo har lovet utfasing av de kommersielle sykehjemmene etter hvert som kontraktene går ut. Alerisdrevne Odins vei bosenter og Søreide sykehjem i Bergen kom tilbake på kommunale hender fra 1.april.

– Ikke ett sykehjem ut på anbud igjen

MEST LEST:
70/30

70/30

Agnes Bridge Walton

Antalet spanske sjukepleiarar i norsk helsevesen eksploderer: Dette er mannen bak

Helsefagarbeiderne i hjemmetjenesten i Oslo gjør samme jobb uansett om de er ansatt i kommunen eller i kommersielle velferdsselskaper. Likevel tjener hjemmehjelpen i kommunen over 100.000 kroner mer i året.

Helsefagarbeiderne i hjemmetjenesten i Oslo gjør samme jobb uansett om de er ansatt i kommunen eller i kommersielle velferdsselskaper. Likevel tjener hjemmehjelpen i kommunen over 100.000 kroner mer i året.

Gorm Kallestad, NTB og Privat

Store lønnsforskjeller. Jovana tjente 100.000 kroner mindre enn kollegaene i kommunen

SVELGET UNNA: Strandavatnet rommer 554 millioner kubikkmeter vann. Det var det god bruk for da "Hans" buldret i vei. Vedlikeholdsarbeiderne Torbjørn Haugo og Jan Egil Grue inspiserer. Til høyre i bildet ses overløpet der det bare er centimetere igjen.

SVELGET UNNA: Strandavatnet rommer 554 millioner kubikkmeter vann. Det var det god bruk for da "Hans" buldret i vei. Vedlikeholdsarbeiderne Torbjørn Haugo og Jan Egil Grue inspiserer. Til høyre i bildet ses overløpet der det bare er centimetere igjen.

Werner Juvik

Torbjørn og Jan Egil åpnet kranene: Derfor gikk det ikke enda verre da «Hans» stormet gjennom Hallingdalen

Jonas Fagereng Jacobsen

Fagforbundets leder om Høyres historiske valgseier: – Jeg er bekymra

GLEDER SEG PÅ MAT: Gunhild Johansen (til venstre) og Ingunn Svensgård åpner bakken med varm mat. Marte Husum i bakgrunnen og Kacper Roza, Alva Linea Myklemyr. Med de to dansende Lydia Emilie Foss Flaathen og Limar i front.

GLEDER SEG PÅ MAT: Gunhild Johansen (til venstre) og Ingunn Svensgård åpner bakken med varm mat. Marte Husum i bakgrunnen og Kacper Roza, Alva Linea Myklemyr. Med de to dansende Lydia Emilie Foss Flaathen og Limar i front.

Werner Juvik

Se kjøkkensjefens matråd for barn: En ny vri slapp matlysten fri

Nye tider: "Et super-resultat" kaller helsefagarbeider Gina Næss Høyres valgresultat i Trondheim. Samtidig har valgkampen hatt noen uventede konsekvenser.  Næss har blant annet funnet mange gode samtalepartnere blant frivillige i andre partier.  - Det har utvidet horisonten min. Vi ønsker alle å bidra med noe og er ofte enig i viktige saker. Jeg tror framtida blir å kjempe på  tvers av politiske skillelinje for viktige saker. 

Nye tider: "Et super-resultat" kaller helsefagarbeider Gina Næss Høyres valgresultat i Trondheim. Samtidig har valgkampen hatt noen uventede konsekvenser. Næss har blant annet funnet mange gode samtalepartnere blant frivillige i andre partier.  - Det har utvidet horisonten min. Vi ønsker alle å bidra med noe og er ofte enig i viktige saker. Jeg tror framtida blir å kjempe på tvers av politiske skillelinje for viktige saker. 

Ole Martin Wold

Høyre gjorde knallvalg i Trondheim: Nå blir helsefagarbeider Gina vara i bystyret

Ansvarlig redaktør:
Eva Ler Nilsen
Redaksjonssjef:
Michael Brøndbo

Nettredaktør:
Knut A. Nygaard
Utviklingsredaktør:
Vidar Eriksen
Utgiver:
Fagforbundet
Kontakt redaksjonen:
tips@ignore-fagbladet.no
Annonser:
Salgsfabrikken
Sosiale medier:
FacebookTwitter
RSS:
RSS-feed
Telefon:
23 06 40 00
Adresse:
Møllergata 10, 0179 Oslo
Fagbladet er medlem av Fagpressen og redigeres etter: RedaktørplakatenVær Varsom-plakatenEtiske husregler Les også: Fagbladets personvernpolicy