Reallønna ser ut til å ha økt bare 0,4 prosent på åtte år.
Kristin M. Johansen
Fra 2015 til 2023 ser reallønnen ut til å øke med bare 0,4 prosent samlet sett. Prisveksten har tatt hele lønnsveksten, skriver E24.
«Med denne utviklingen vil reallønna nesten ikke ha økt siden 2015. Vi må tilbake til 1980-tallet for å finne en like svak lønnsutvikling over en så lang tidsperiode.», skriver Statistisk sentralbyrå i sin økonomiske analyse.
Avisen har snakket med forsker Thomas von Brasch i SSB, som peker på oljeprisen, pandemien og krigen i Ukraina som tre forhold som kan forklare lønnsutviklingen. I stor grad kommer alt dette til uttrykk i prisene på strøm og drivstoff.
SSBs anslag for lønnsveksten i år er fem prosent.
– Anslaget er såpass høyt fordi lønnsomheten i industrien er god, ikke fordi arbeidstakerne skal hente inn tidligere års tap i reallønnen. Men med samme anslag for prisveksten anslår vi veksten i reallønn til null i år, sier von Brasch til avisen.
(©NTB)
vaktsjef@ntb.no
Bjørn A. Grimstad
LITT AV HVERT: Utsnitt av lunsj fra fire ulike bransjer.
Sissel Rasmussen / grafikk: André Martinsen
Brannfolk er blant gruppene som i dag omfattes av særalderspesnjon.
Lars Magne Hovtun/OBRE
SMART VAL: Monica Knapskaug er trainee i helsefag på Haukeland sjukehus. Med ny oppgåvedeling er helsefagarbeidarar i ferd med å bli langt meir ettertrakta på arbeidsmarknaden.
Kathrine Geard
Frøydis Falch Urbye
SKEPTISK: Yahya Alizada er helsefagarbeidar og kritisk til Høgre sine planer om å privatisere sjukeheimar på nytt.
Martin Halsos