Prøver å få oversikt etter alvorlig sex-varsel – skal ha hatt sex på kontoret og sendt nakenbilder på Snapchat
VARSEL: Det jobbes på spreng i Porsgrunn Kommune for å få oversikt over varselet mot avdelingslederen.
Kathrine Geard
Åtte ansatte står bak et anonymt varsel om en avdelingsleder i Porsgrunn kommune. I varslene påstås det fryktkultur og seksuelt upassende oppførsel på jobben.
knut.nygaard@fagbladet.no
De anonyme varslene er sendt direkte til Arbeidstilsynet, og ikke oppover i det kommunale systemet.
Avdelingslederens nærmeste sjef skal nemlig også være nevnt i varselet: Lederen skal, ifølge varselet, ha skapt en fryktkultur sammen med sin sjef, virksomhetslederen.
De ansatte mener virksomhetslederen beskytter sin «venn» og har stanset flere reaksjoner og varsel gjennom 13 år.
Det var Varden som omtalte saken først, men også andre medier har omtalt varselet. Blant annet Telemarksavisa.
Fagbladet har søkt om innsyn i en henvendelse om tilsyn fra Arbeidstilsynet til Porsgrunn kommune, men har ennå ikke fått svar.
Sex på kontoret
Avisa Varden skriver at de har lest varselet og leverer følgene sammenfatning:
• Lederen skal ha hatt sex med ansatte på kontoret og på personalfester.
• Lederen skal ha sendt seksuelt bilde av samboeren, og mens han har sex med henne, til sine ansatte på Snapchat.
• Han skal ha spurt ansatte i arbeidstiden om deres seksualliv og preferanser.
• Lederen skal ha sendt seksualiserte meldinger til ansatte, som «du trenger ikke ha på deg så mange klær når du kommer på kontoret, for her er det alltid varmt».
• Lederen skal ha invitert en ansatt til å ha sex med samboeren, en annen avdelingsleder i kommunen og seg selv på en privat fest hos enhetslederen.
• Lederen har, ifølge varselet, skapt en fryktkultur sammen med sin sjef, virksomhetslederen. De ansatte mener virksomhetslederen beskytter sin «venn» og har stanset flere reaksjoner og varsel gjennom 13 år.
• Ansatte som har reagert på kritikkverdige forhold, opplever at de er blitt forbigått i interne stillingsendringer.
• Flere har sluttet i både kommunen og avdelingen.
Ferskt varsel
Alle Fagbladet snakker med om saken torsdag formiddag, gir uttrykk for at varselet fortsatt er veldig ferskt, og ingen kan ennå uttale seg om det faktiske innholdet.
– Vi jobber nå med å få oversikt over situasjonen, skriver kommunalsjef for Helse og omsorg i Porsgrunn kommune Bente Aasoldsen i en tekstmelding til Fagbladet.
– Som arbeidsgiver har vi en omsorgsplikt overfor varslerne, og den/de det varsles på. I tillegg har vi et ansvar for å ivareta tjenesteleveranse for kommunens innbyggere, sier hun, og fortsetter:
– Vi følger lovverk og interne prosedyrer for arbeidet i den videre prosessen, og har også innhentet ekstern bistand for det viktige undersøkelsesarbeidet. I tillegg er vi i dialog med KS-advokatene, sier hun.
Ikke på jobb
Ifølge Aasoldsen er avdelingslederen varselet gjelder ikke på jobb nå. Kommunalsjefen vil ikke opplyse til TA om den påklagede avdelingslederen er sykmeldt eller om det er kommunen som har bedt vedkommende holde seg borte.
Stor avdeling
Fagbladet har fått bekreftet at varslet gjelder en avdelingsleder i en stor avdeling i Porsgrunn kommune.
På avdelingen jobber det medlemmer i Fagforbundet.
Disse medlemmene blir blant annet ivaretatt av Fagforbundet Porsgrunn og hovedtillitsvalgt Nina Lund.
TILLITSVALGT: Nina Lund er hovedtillitsvalgt for Fagforbundet i Porsgrunn kommune, og skal bistå medlemmer i forbindelse med varselet.
Werner Juvik
– Vi tilbyr blant annet å bistå medlemmer når de skal snakke om denne saken, sier hun til Fagbladet.
Ut over dette har heller ikke Lund noen formening om varselets faktiske innhold ennå.
Hovedverneombudet koblet inn
Også hovedverneombud Arvid A. Wright i Porsgrunn kommune er koblet inn i saken.
– Min rolle er å se til at kommunen gjør det de skal gjøre nå, sier han.
– Hvis dette varselet medfører riktighet, er det veldig leit, sier han videre.
– Hva synes du om at varselet ble sendt rett til Arbeidstilsynet og ikke oppover i systemet?
– Enhver ansatt kan varsle til Arbeidstilsynet. Men vi har også internvarslingsrutiner som kunne ha vært brukt, sier Wright til Fagbladet.