Håvard Sæbø
Rødt foreslår i Stortinget å fjerne den øvre grensen for gebyrer fra Arbeidstilsynet, melder NRK. Dagens grense er 1,65 millioner kroner, uavhengig av hvor mye selskapet har tjent på å bryte loven.
– Det er ingen mening i dette gebyrtaket når lovbruddenes lønnsomhet kan være ti ganger så høye. Her må Stortinget rydde opp, sier partileder Bjørnar Moxnes.
NRK skrev onsdag om hvordan dagens lovverk lar selskaper gå i pluss selv når de får bøter for underbetaling av arbeidere.
Frps stortingspolitiker Dagfinn Olsen sier at saken viser at loven ikke fungerer. Han støtter Rødts forslag om at det ikke bør være en øvre grense. Høyres nestleder Henrik Asheim sier at grensen bør økes, men at det fortsatt bør være en grense.
Arbeidsminister Marte Mjøs Persen vil ikke love en endring, men sier regjeringen vil se på spørsmålet.
(©NTB)
snorre.schjonberg@ntb.no
70/30
Agnes Bridge Walton
Helsefagarbeiderne i hjemmetjenesten i Oslo gjør samme jobb uansett om de er ansatt i kommunen eller i kommersielle velferdsselskaper. Likevel tjener hjemmehjelpen i kommunen over 100.000 kroner mer i året.
Gorm Kallestad, NTB og Privat
Jonas Fagereng Jacobsen
SVELGET UNNA: Strandavatnet rommer 554 millioner kubikkmeter vann. Det var det god bruk for da "Hans" buldret i vei. Vedlikeholdsarbeiderne Torbjørn Haugo og Jan Egil Grue inspiserer. Til høyre i bildet ses overløpet der det bare er centimetere igjen.
Werner Juvik
Nye tider: "Et super-resultat" kaller helsefagarbeider Gina Næss Høyres valgresultat i Trondheim. Samtidig har valgkampen hatt noen uventede konsekvenser. Næss har blant annet funnet mange gode samtalepartnere blant frivillige i andre partier. - Det har utvidet horisonten min. Vi ønsker alle å bidra med noe og er ofte enig i viktige saker. Jeg tror framtida blir å kjempe på tvers av politiske skillelinje for viktige saker.
Ole Martin Wold
Helsefagarbeider Solveig Irene Skjerve er leder av Fagforbundet Fana. Hun frykter dårligere pensjon og mindre jobbsikkerhet dersom arbeidsplassen hennes blir satt ut på anbud.
Paul S. Amundsen