En rekke kommuner har plassert store penger i spareprodukter med høy risiko i det kriserammede amerikanske kredittmarkedet.
Narvik har i løpet av få uker tapt halvparten av en investering på 52 millioner kroner. Tidligere i høst måtte kommunen plutselig bla opp 16,8 millioner kroner for å hindre at hele hovedstolen på 52 millioner gikk tapt, skriver FInansavisen, som gjennom flere artikler har sett kritisk på norske kommuners investeringer.
Terra Securities, som har vært megler og rådgiver for produkter i blant annet Citibank, møtte i går i bystyresalen i Narvik for å redegjøre for hva som har hendt. Harald Norberg, Knut Anders Opstad og administrerende direktør Svein Erik Nordang ble «møtt med kanonader av spørsmål fra alle partier», skriver Finansavisen. Flere av representantene gjorde det klart at de ikke forsto mye av orienteringen finansfolket ga dem.
Tidligere kontrollutvalgsmedlem Dagny Pettersen ber om en skjerping av reglene, og mener eksterne og uavhengige vurderinger alltid må hentes inn når en kommune skal plassere så mye penger.
Andre kommuner som har investert i spareproduktet er Rana, Hemnes, Hattfjelldal, Vik og Bremanger. Hemnes har vedtatt å gå ut av investeringene, og flere andre vurderer å gjøre det samme.
SKIDE GODT: Lillestrøm kommune kuttet kraftig i dopapirutgiftene og sparte renholderne mye jobb ved å bli smartere til å telle papirmetere.
Stockthings/Colourbox
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
FOREBYGGER: Harald Elgsaas gjør ren en skorstein i Krsitiansund. Fra om med nå heter han og hans kolleger brannforebyggere.
Kathrine Geard
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Lill Sverresdatter Larsen
Nanna Aanes Wolden
Billedtekst: – Jeg er fornøyd med at ambulansearbeidere står på lista over dem som skal prioriteres for å få vaksine. Men renholdere og portører bør nok også i enkelte tilfeller stå i første rekke for å få vaksine, mener Iren Luther.
Birgit Dannenberg