Bussjåfører og renovatører streiker i dag
Bussjåførene i Trondheim går til politisk streik på torsdag i protest mot forslaget om å konkurranseutsette busstilbudet.
Forslaget om å gå til streik ble enstemig vedtatt på medlemsmøtet i Buss- og Sporveisbetjeningens Forening i går kveld.
– Vi tar ut samtlige medlemmer unntatt sjåførene på fleksibuss som kjører funksjonshemmede, sier leder i foreningen, Ole Roger Berg.
Streiken gjennomføres fra klokka to til klokka seks torsdag ettermiddag. Bussjåførene kommer også til å delta på demonstrasjonen som LO i Trondheim gjennomfører klokka 14.45 ved rådhuset. De ønsker å støtte sine fagforeningskolleger i Trondheim Renholdsverk som slåss for rekommunalisering av renovasjonen i byen.
Programmet for demonstrasjonen kan du lese her:
Det kan også bli aktuelt med videre aksjoner . Dette skal sjåførene diskutere på et medlemsmøte torsdag ettermiddag.
Ole Roger Berg har tidligere antydet at en streik kan komme til å vare fram til fylkestinget skal behandle bussanbudene på sitt møte 17. og 18. juni.
Hvis streiken fortsetter, kan det også være muligheter for at den sprer seg til flere steder i landet. Rune Aasen som er leder i Oslo Sporveiers Arbeiderforening sier til Fagbladet at det neppe blir vanskelig å mobilisere medlemmer til eventuelle sympatiaksjoner .
KVALITETSARKIVET - KVALITETSST