ingeborg.rangul@fagforbundet.no
I Gulldalen barnehage på Grefsen i Oslo var seks barn klare for å fortelle sjefen over alle skoler og barnehager hva som er deres drømmebarnehage. Den var litt annerledes enn Halvorsens. Ella på fem år ønsker flere prinsesser med en dæsj konger og prinser, Helene vil ha peis og pipe, mens Emil og Marius sier de er i en perfekt barnehage, men gjerne skulle hatt mer tv-titting og klatretre med trampoline.
Venner og uvenner
Kunnskapsministeren var med på feiringen av årets barnehagedag. Det er åttende gangen på rad at dagen blir feiret.
Gulldalen barnehage har jobbet med vennskap, og de eldste barna har vært på fotojakt etter hva venner gjør, valgt ut bilde og overført situasjonen til en titteboks. De yngre barna har vært med og snekret og malt titteboksene. Alt er fotografert og dokumentert av de voksne.
Utstillingen heter «Nøkkelen til vennskap», og den ble høytidelig åpnet av en snorklippende Kristin Halvorsen.
Erik, Ella, Marius, Kamilla, Emil og Helene viser fram titteboksene og forteller hva venner er, og hva de gjør hvis de blir uvenner.
– Da sier man ifra til en voksen.
Kvalitet i barnehagen
Halvorsen sier til barna at dagen i dag er en helt egen barnehagedag.
– Det er for å vise hvor viktig det er med gode barnehager.
Halvorsen mener at de har valgt å besøke en drømmebarnehage, en barnehage som vektlegger de viktige verdiene som ligger i å lære å skaffe seg venner og å beholde dem.
– Dette er viktig sosial kompetanse.
I tillegg ønsker Halvorsen at de som jobber i barnehagen skal få bedre lønn og en spennende utdanning, og at alle assistenter får ta fagbrev.
– Vi må tenke større om de små, og prestisjen for dem som jobber med de små må høynes. De ansatte fortjener høyere status. Kvalitet er det viktigste å få på plass i barnehageloven. Og samarbeid med foreldrene, mener statsråden.
Årets slagord for barnehagedagen er «Det beste til de minste». Slagordet rommer mange sider ved barnehagehverdagen, der kvalitet for liten og stor er overordnet.
Det handler om at barna skal oppleve en meningsfull hverdag, at deres behov for omsorg, lek og læring blir ivaretatt, at de møter voksne som respekterer dem, lytter til dem, forstår dem og går inn i et engasjert samspill med dem.
Trygt og godt for barna
Hanne Paulsen, leder i Gulldalen barnehage, forteller at de er mye på tur og at de voksne er bevisst på å være gode rollemodeller.
Mette Henriksen Aas, leder i Fagforbundets Seksjon kirke, kultur og oppvekst, spurte barnehagestyreren hva hun ønsker for å få til en enda bedre barnehage.
– Lovbestemt antall voksne per barn og mer tid til refleksjonsarbeid i hverdagen, er Hanne Paulsens kontante svar.
Torsdag skal arbeids- og inkluderingsminister Marte Mjøs Persen (Ap) drøfte pensjon med de parlamentariske lederne.
Jan-Erik Østlie
Anita Arntzen
VILLASTRØK: De to barnehagene ble drevet henholdsvis i andre etasje på bygningen til venstre og over garasjen til høyre. Leieforholdene ble avsluttet for over et år siden. Huseieren, som fortsatt benytter huset som bolig og også gjorde det i utleieperioden, har ikke fått kritikk i forbindelse med saken.
Bjørn A. Grimstad
Illustrasjonsfoto.
colourbox.com
Menn tjener stort sett mer enn kvinner. Se hvor mye.
colourbox.com
– Det holder bare ikke. Dette skulle rettes opp i, sier leder i Pensjonistforbundet Jan Davidsen om at uføre alderspensjonister i 1954-kullet og senere ikke har fått tilbake «skjermingstillegget».
Håvard Sæbø