Brannbilmønstring på Youngstorget i Oslo
Fagbladet
I dag kunne folk i Oslo se 36 splitter nye og moderne brannbiler i en stor mønstring på Youngstorget.
per.flakstad@fagbladet.no
Bilene i mønstringen er en gave fra Gjensidigestiftelsen i forbindelse med Gjensidiges 200-års jubileum. De er en del av prosjektet «Det store brannløftet» som skal bidra til å gjøre folks hverdag tryggere.
Gis bort
Etter mønstringen i Oslo skal bilene gis bort til brannvesen over hele landet, fra Flekkefjord i sør til Porsanger i nord, opplyser Unn Dehlen som er daglig leder av stiftelsen.
• Se hvor alle brannbilene skal
Pengegaver
Gjennom Det store brannløftet skal stiftelsen dele ut 350 millioner kroner til mange ulike brannsikkerhetstiltak. 110 av disse millionene er brukt på 12 store brannbiler, en dykkerbil og 23 framskutte enheter, det vil si mindre og enklere utstyrte biler som kan være på et brannsted raskere enn de store. Alle sammen sto oppstilt på Youngstorget i dag, og klokka sju i kveld vil de kjøre i kortesje ned hovedstadens paradegate Karl Johan.
I tillegg til å se på brannbiler, fikk publikum på Youngstorget også oppleve oppvisninger og demonstrasjoner.
• Brannbilen til høyre er alt annet enn en vanlig brannbil. (Teknisk Ukeblad)