TRAVLE DAGER: Riksmekler Mats Ruland skal prøve å få partene til å bli enige i en rekke lønnsoppgjør. Til uka er det frist.
Tormod Ytrehus
eva.ler.nilsen@fagbladet.no
Tirsdag og onsdag til uka skal det mekles mellom partene etter at forhandlingene ble brutt i slutten av april.
Midnatt 26. mai går fristen ut for å komme til enighet, Hos Riksmekleren er det mange i «kø», det skal mekles mellom partene i både staten, KS (landets kommuner) og Oslo kommune, som har sin egen tariffavtale.
Lykkes ikke det, blir det streik fra 27. mai.
• Det kan bli storstreik over hele landet
Skoler og barnehager rammes
Ansatte i skoler, barnehager og aktivitetsskoler er blant dem som kan bli tatt ut i streik. I tillegg vil ansatte i bydelsadministrasjonen i bydelene Nordre Aker og Vestre Aker tas ut. Det samme vil en rekke medlemmer i de kommunale byggforetakene og de fleste andre etater i kommunen, opplyser Fagforbundet Oslo i en pressemelding.
Skjermer smittesporing og vaksinering
– Vi velger å skjerme smittesporing, vaksinering og tjenester som rammer liv og helse. Derfor vil ikke medlemmer som jobber med dette bli tatt ut i streik i denne omgangen. Heller ikke sykehjemsetaten, velferdsetaten helseetaten, kulturetaten eller barne- og familieetaten berøres foreløpig, sier nestleder Anna Elisabeth Uran i pressemeldingen.
• Arbeidsgiveren godtok ikke kravet om en kjønnsnøytral og livslang pensjon. Dermed ble det streik
LURVETE: Slik ser det ut når lurv har dekket den opprinnelige tareskogen. Sveip til høyre >> for å sammenligne med frisk tareskog.
Janne Gitmark / NIVA
Bjørn Viggo Arellano Navarro gikk til slutt opp ti lønnstrinn, men det skjedde ikke uten kamp.
Bjørn A. Grimstad
Alle førsteklassinger får gratis SFO fra høsten 2022. Illustrasjonsfoto/Arkivfoto
Karin E. Svendsen
Stine Ersland
Ingerid Jordal
Privat
SUPERVIKTIG: En renholder går mange tusen skritt hver dag, ofte på betong, men sko tilpasset jobben må de fleste sørge for selv.
Werner Juvik