KRITISK: Bjørn Wølstad-Knudsen trur planane om nye Oslo-sjukehus vil ende med eit svindyrt mageplask.
Bjørn A. Grimstad
oystein.windstad@fagbladet.no
I dag vedtok styret i Oslo universitetssykehus (OUS) å legge ned Ullevål sjukehus. Og å bygge nytt Rikshospital på Gaustad og nytt Aker sjukehus. Alle arbeidstakarorganisasjonane og fagforeiningane stemte imot byggeplanane:
– Eg syns dette er ein sorgas dag og forferdeleg trist. Slik sjukehuset er tenkt no, har det så mange komplekse saker i seg at det nesten er umogleg å bygge opp som planlagd, seier Bjørn Wølstad-Knudsen. Han har bakgrunn som paramedic og er føretakstillitsvald for Fagforbundet ved OUS.
• Fleirtal blant Oslo-politikarane for å bevare Ullevål
– Bygger ned psykiatrien
Wølstad-Knudsen fryktar at psykiatrien vil kome dårlegare ut med dei nye planane:
– Det viktigaste er at dei vil bygge to sjukehus som ikkje heng tilstrekkeleg saman. Me får heller ikkje plass til heile Groruddalen. Det var ein føresetnad, seier han og legg til:
– Min påstand er at dei bygger ned psykiatrien. Det kjem av at når psykiatrien frå Groruddalen skal inn i det nye sjukehuset, vil dei ha det same talet på behandlingsplassar som no. Det er ikkje rekna inn befolkningsvekst og psykiatrien som kjem frå Ahus.
• Tillitsvalde trur det ikkje er nok pengar til nye sjukehus
Trur planane vil strande
Føretaktstillitsvalde Wølstad-Knudsen trur utbygginga vil bli mange milliardar dyrare enn planlagt:
– Dette vil bli svinaktig dyrt. Min påstand er at me kunne ha bygd ut Ullevål, fått det betre, billegare og hindra at pasientar og tilsette blir veldig berørte i dei 7-10 åra utbygginga vil ta. Denne utbygginga kjem til å stoppe av seg sjølv på eit tidspunkt. Ho er no estimert til å koste 42 milliardar kroner, men vil koste mykje meir. Me syns at OUS, Helse Sør-Øst og regjeringa køyrer med for stor risiko. Dei vil ikkje ha pengar til dette, seier Wølstad-Knudsen til Fagbladet. Sjukehusplanane skal vidare opp i Helse Sør-Øst, som er venta å gå inn for nedlegging av Ullevål og stemme som styret i OUS gjorde i dag.
Torsdag skal arbeids- og inkluderingsminister Marte Mjøs Persen (Ap) drøfte pensjon med de parlamentariske lederne.
Jan-Erik Østlie
– Det holder bare ikke. Dette skulle rettes opp i, sier leder i Pensjonistforbundet Jan Davidsen om at uføre alderspensjonister i 1954-kullet og senere ikke har fått tilbake «skjermingstillegget».
Håvard Sæbø
Anita Arntzen
VILLASTRØK: De to barnehagene ble drevet henholdsvis i andre etasje på bygningen til venstre og over garasjen til høyre. Leieforholdene ble avsluttet for over et år siden. Huseieren, som fortsatt benytter huset som bolig og også gjorde det i utleieperioden, har ikke fått kritikk i forbindelse med saken.
Bjørn A. Grimstad
Menn tjener stort sett mer enn kvinner. Se hvor mye.
colourbox.com
Colourbox.com