JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Lønnsoppgjøret 2022

Dette er den nye lønna til ansatte i to Bring-selskap

Enigheten i forhandlingene i Bring Transportløsninger AS (BTL) sikrer blant annet alle BTL-ansatte et tillegg på 16 500 kroner, samt økning av en rekke tillegg. Her er Fagforbundet Post og finans' forhandlinngsutvalg: Jacqueline Hopkinson, Odd Arne Hartvigsen, Cathrine S. Ertsås (foran), Gerd Øiahals og Marius Weisæth underveis i forhandlingene.

Enigheten i forhandlingene i Bring Transportløsninger AS (BTL) sikrer blant annet alle BTL-ansatte et tillegg på 16 500 kroner, samt økning av en rekke tillegg. Her er Fagforbundet Post og finans' forhandlinngsutvalg: Jacqueline Hopkinson, Odd Arne Hartvigsen, Cathrine S. Ertsås (foran), Gerd Øiahals og Marius Weisæth underveis i forhandlingene.

Alf Ragnar Olsen

Det er enighet i Postens datterselskaper Bring Courier & Express og Bring Transportløsninger. Økte tillegg, økt satsing på lærlinger samt kompetanse og lønnsløft er hovedpunktene.

2022050514100520220506083401

alf@lomedia.no

Mer lønn og justerte tillegg, med noe ulik innretning fra selskap til selskap, er kort fortalt hovedpunktene i årets forhandlingsresultater i Bring-selskapene Courier & Express og BTL.

Leder Gerd Øiahals og nestleder Cathrine S. Ertsås sier seg fornøyde med tanke på flere av de sentrale kravene i årets oppgjør.

– Medlemmene ga tydelig uttrykk for at økt kjøpekraft var sentralt for dem. Vi føler at årets oppgjør innfrir disse punktene, og er fornøyde med det, sier de to.

Styrket fokus på lærlinger og kompetanse er i tillegg en fellesnevner her.

Les også: Her er den nye lønna til ansatte i Posten

17.500 til alle i Courier & Express

Forhandlingsutvalget i Bring Courier & Express besto av hovedtillitsvalgt i selskapet, Andreas Huuse Vaagen, samt forbundssekretær Jacqueline Hopkinson, nestleder Cathrine S. Ertsås og leder Gerd Øiahals i Fagforbundet Post og finans.

Hovedpunktene i protokollen er todelt:

Det gis et generelt årslønnstillegg på 17.500 kroner til alle heltidsansatte. Deltidsansatte får en relativ andel. Lønnstillegget inkluderer alle tillegg gitt i A-delsforhandlingene mellom LO Stat og Spekter.

Resultatet innebærer i tillegg en økning av gjeldende ulempetillegg:

Ubekvemstillegg for søndag økes med 5 kroner per time.

Alle justeringer gjøres gjeldende med virkning fra 1. april i år. I tillegg til de ovenfor nevnte punktene er det gjort tekstmessige endringer i avtalen. Blant de nye punktene er egne punkt angående hjemmekontor og rettigheter i forhold til omplassering.

«Dersom arbeidsgiver ønsker å tilby hjemmekontor skal det inngås særavtale om omfang og vilkår. Hjemmekontor skal være frivillig og avtales skriftlig med den enkelte. Ved bruk av hjemmekontor skal overenskomstens regler og forskrift om hjemmekontor følges.»

Det nye punktet om omplassering lyder som følger:

«Ved omplassering til annet, eventuelt lavere lønnet stilling – grunnet sykdom, skade innskrenkninger eller andre forhold som ikke skyldes arbeidstakeren, skal arbeidstakeren som hovedregel beholde sin grunnlønn som en personlig ordning i to år.»

FORNØYD: – Resultatene sikrer våre medlemmer økt kjøpekraft. I tillegg har vi fått gjennomslag for økt satsing på kompetanse, lærlinger og regulering av hjemmekontorbruk. Vi er fornøyde, sier leder Gerd Øiahals i Fagforbundet Post og finans.

FORNØYD: – Resultatene sikrer våre medlemmer økt kjøpekraft. I tillegg har vi fått gjennomslag for økt satsing på kompetanse, lærlinger og regulering av hjemmekontorbruk. Vi er fornøyde, sier leder Gerd Øiahals i Fagforbundet Post og finans.

Alf Ragnar Olsen

Lønnstillegg og økte stigetillegg i BTL

Det er også oppnådd enighet i forhandlingene i Bring Transportløsninger (BTL), hvor forhandlingsutvalget besto av selskapstillitsvalgt Odd Arne Hartvigsen, forbundssekretærene Jacqueline Hopkinson og Marius Weisæth, nestleder Cathrine S. Ertsås og Gerd Øiahals fra Fagforbundet Post og finans.

Hovedpunktene i protokollen går på lønn og stigetillegg, og lyder som følger:

Det gis et generelt tillegg på 16.500 kroner per år for ansatte på timelønn eller månedslønn. For deltidsansatte gis tilleggene forholdsmessig ut fra stillingsprosenten.

Døgnsatsene justeres, og endres til følgende felles satser:

Ansiennitet fra 0–3 år justeres fra 2055 kroner per døgn til 2135 kroner per døgn.

Ansiennitet fra 3–8 år justeres fra 2107 kroner per døgn til 2187 kroner per døgn.

Ansiennitet over 8 år justeres fra 2241 kroner per døgn til 2321 kroner per døgn.

Turlønn justeres fra 204 kroner til 212 kroner.

Tilleggene for ubekvem arbeidstid er også økt:

Kveldstillegget justeres fra 13 kroner til 15 kroner.

Nattillegget justeres fra 32 kroner til 35 kroner.

Minstelønnssatsene er også regulert opp:

Fra 188 kroner per time for sjåfører opp til 200 kroner per time

Fra 190 kroner per time for øvrige stillinger til 203 kroner per time.

Tilleggene gjelder fra 1. april, og inkluderer resultatene fra A-delsforhandlingene.

Det er i tillegg gjort en rekke tekstmessige endringer i avtalen. Innføring av et tillegg lærlingveiledere er blant de nye punktene i avtalen:

Det kan etter individuell avtale gis et tillegg som lærlingveileder på 1000 kroner per måned. Tillegget gis tidsbegrenset i henhold til utførelse og ansvar i rollen. Tillegget gis ikke til ledere.

Ansvarlig redaktør:
Eva Ler Nilsen
Redaksjonssjef:
Michael Brøndbo

Nettredaktør:
Knut A. Nygaard
Utviklingsredaktør:
Vidar Eriksen
Utgiver:
Fagforbundet
Kontakt redaksjonen:
tips@ignore-fagbladet.no
Annonser:
Salgsfabrikken
Sosiale medier:
FacebookTwitter
RSS:
RSS-feed
Telefon:
23 06 40 00
Adresse:
Møllergata 10, 0179 Oslo
Fagbladet er medlem av Fagpressen og redigeres etter: RedaktørplakatenVær Varsom-plakatenEtiske husregler Les også: Fagbladets personvernpolicy