– Det betyr ikke at du ikke skal ha rett til å gå av, men det må ikke være et krav, sier Erna Solberg. (Arkivfoto)
Jan-Erik Østlie
andre.lorentsen@ntb.no
– Folk må velge sine egne liv, men det er ikke bærekraftig, verken for velferdsstatens finanser eller næringslivets behov for arbeidskraft, at for mange friske bytter ut jobb med golf eller venninneturer med en gang vi bikker 60, sier 62 år gamle Erna Solberg til Dagens Næringsliv.
• Josefine (22) er oppgitt: – Hvordan skal jeg greie å jobbe i barnehagen til jeg blir nesten 70 år?
Med dagens mulighet for mange til å gå av når de har nådd Erna Solbergs alder, betyr det 30 år med oppvekst og utdannelse, 30 år i arbeid og 30 år som pensjonist.
– 30-30-30 går bare ikke. Vi får verken nok skatteinntekter eller nok hender til eldreomsorg, skole og næringsliv, sier Solberg.
• Skal avklare pensjonsregler: Særalderpensjon avtales 1. juli
Hun mener mange ikke har tatt innover seg hva det vil bety på nesten alle samfunnsområder at vi vil mangle arbeidskraft fremover.
– Vi må få folk og næringsliv til å forstå at når levealderen øker så mye som den gjør, må også folk stå lengre i jobb, sier Høyre-lederen.
• Pensjonsalderen må øke, men sliterne skal ha en egen ordning
Hun vil gjennomføre fjorårets forslag fra Pensjonsutvalget der pensjonsalderen justeres etter levealderen, med cirka ett år for hvert tiårskull. Folk født på 90-tallet, må jobbe til de er 70, ikke dagens 67.
Deretter vil hun fjerne særaldersgrensene for en rekke offentlige yrker, for eksempel 60-årsgrensen i politiet. Og ikke minst vil hun fjerne kravet for alle om at man må gå av ved en viss alder.
– Alle særaldersgrenser bør bort. Det betyr ikke at du ikke skal ha rett til å gå av, men det må ikke være et krav.
– Jeg kjenner flere barnepleiere som har lyst til å gå veien videre for å bli sykepleier. La oss få lov. Samfunnet vil ikke angre, sier Henrikke Tresselt.
Jan-Erik Østlie
Marte Bjerke
GIR IKKE OPP: – Norge er ikke vaksinert mot splittelse. Vi kan ikke ta demokratiet og våre verdier for gitt, sier Ina Libak. Terroristen på Utøya skjøt Libak i hendene, i kjeven og i brystet.
Hanna Skotheim
SKUFFET: Anne Kallset er svært skuffet over at arbeids- og inkluderingsdepartementet har brukt så lang tid på å følge opp stortingets vedtak om å gjennomgå regelverket som fører til at folk havner i uførefella.
Ole Martin Wold