Inkluderende arbeidsliv (IA)
Ikke enige om nye forhandlinger: – Dette er punktum for IA-avtalen
SLUTT? – Dette er et punktum for IA-avtalen. Det blir ikke en avtale, sier Steffen Handal.
Pressefoto
Unio sier IA-avtalen er død. LO er ikke enig og har fortsatt håp om nye forhandlinger.
torgny@lomedia.no
helge@lomedia.no
Etter at IA-avtalen brøt sammen i desember, har det vært et håp om at forhandlingene kunne starte igjen i januar.
IA-avtalen gikk ut ved nyttår. Det betyr også at sykelønna ikke lenger er fredet.
Arbeidsminister Tonje Brenna hadde kalt inn til «arbeidslivets toppmøte» tirsdag denne uka. Alle de store organisasjonene møtte, men det endte uten enighet.
– Dette er et punktum for IA-avtalen. Det blir ikke en avtale, sier Steffen Handal etter møtet.
• Meninger: Hvorfor svikter Unio sine venner?
LO har fortsatt håp
Nestleder i LO Steinar Krogstad er ikke enig med Unio-lederen.
– Dette møtet handlet ikke om IA-avtalen, understreket LO-nestlederen.
Han mener det ikke er noen formell enighet om å gravlegge IA:
– Så får vi se om det er noen som beveger sin posisjon. Hvis så skjer, er det en mulighet for å forhandle, sier Krogstad.
– Det er ikke det endelige punktum. Men det er vanskelig, medgir Krogstad.
• Ultimatum om sykelønn: Her er Brennas krav til LO og NHO
Arbeidsgiverne samlet
Direktør i Spekter Anne-Karin Bratten kom sammen med NHOs Nina Melsom fra møtet hos statsråden.
Bratten konstaterte at det fortsatt var stor enighet på arbeidsgiversida, og at arbeidet for å få ned sykefraværet fortsetter gjennom bransjeprogrammene.
– Er IA-avtalen død?
– Det er mange som ønsker seg en IA-avtale, men skal man klare å inngå en IA-avtale, så må alle vise reell vilje til å forhandle, sa Melsom og fulgte opp med at det ikke ble tatt noen initiativ til å fortsette disse forhandlingene under dagens møte.
• Brøt samarbeid: LO vil ikke møte NHO foran årets lønnsoppgjør
Ønsker nye signaler
Arbeidsminister Tonje Brenna var klar i forkant av møtet: Hvis det skulle startes opp nye forhandlinger om en IA-avtale, måtte partene i avtalen, deriblant LO og NHO, komme med nye signaler og posisjoner.
Det skjedde ikke før møtet, og dermed blir det heller ikke oppstart av nye IA-forhandlinger.
Både på arbeidstaker- og arbeidsgiversida peker mange på LO og NHO som årsaken til at forhandlingene er låst.
Dagens møte var i arbeids- og pensjonspolitisk råd hos arbeidsminister Tonje Brenna.
• LO bryter samarbeidet med arbeidsgiversiden: – Ikke opplevd lignende
YS: Alle er ikke klare
Ingenting tyder på at alle partene er klare for nye forhandlinger, mener YS-leder Hans-Erik Skjæggerud.
Både YS og Unio hevder at NHO har beveget seg, selv om de ikke er helt sikre på hvor langt de har beveget seg.
Unio-leder Steffen Handal beskylder arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna for å ikke ville legge til rette for nye IA-forhandlinger.
– Det blir ikke noen IA-avtale. Det som ligger foran oss nå, er uforutsigbart, usikkert og gjør at sykelønna er plassert i Stortingets korridorer. Ikke i trepartssamarbeidet. Det må statsråden ta ansvar for, sier Steffen Handal.
Nestleder i LO, Steinar Krogstad, er ikke enig i påstanden om at Tonje Brenna har vært uansvarlig og har ansvaret for denne situasjonen.
– Tonje Brenna la fram et forslag til IA-avtale helt i tråd med sitt eget partis partiprogram, mener Krogstad.
Selv avviser også arbeidsministeren påstandene.
– Forhandlingene om ny IA-avtale ble avsluttet før jul uten resultat. Jeg har sagt hele veien at dersom jeg får signaler om at noen av partene er villig til å endre standpunkt slik at det er mulig å bli enige, vil jeg kalle inn til nye forhandlinger. Det har jeg ikke fått, skriver Tonje Brenna i en sms til FriFagbevegelse.
– For øvrig er jeg helt enig med Steffen Handal om at det er viktig å beholde dagens sykelønnsordning, poengterer hun.