Bjørnar Moxnes
Jan-Erik Østlie
Fredag la regjeringen fram en krisepakke med mål om å stagnere koronaepidemiens skadevirkning på økonomien. Den håper blant annet grepet vil gjøre bankene i stand til å håndtere tap, samtidig som de kan hjelpe bedrifter med betalingsutsettelse eller lån.
Klassekampen skriver at Rødt-leder Bjørnar Moxnes mener det må følge forpliktelser med krisepakkene. Mandag fremmer partiet et forslag med mål om å få stortingsflertallet med på å be regjeringen «pålegge bankene som nå har fått redusert kapitalbufferkrav, om inntil videre ikke å utbetale utbytter».
• Koronakrisen: Permitterte medlemmer skal slippe å betale kontingent
p
Finanstilsynet har advart Finansdepartementet, omtalt av Dagens Næringsliv fredag, mot at bankene blant annet kan øke utbytter.
– Jeg har aldri hørt om en selvregulerende kapitalist, hvert fall ikke i banksektoren. Det er nativt, på grensa til det rørende, å tro at aksjonærene bare vil avstå fra utbytte hvis ikke staten krever det, sier Moxnes til Klassekampen.
Finansminister Jan Tore Sanner (H) skriver i en epost til avisen at han har «tillit til at bankene gjør det de kan for å bidra når vi nå har senket kapitalkravene». Han skriver også at han «legger til grunn at bankene er restriktive med utbytteutbetalinger og bonuser i den økonomiske situasjonen vi er i nå».
• Fagbladets spesialside om koronaviruset
(©NTB)
vaktsjef@ntb.no
LURVETE: Slik ser det ut når lurv har dekket den opprinnelige tareskogen. Sveip til høyre >> for å sammenligne med frisk tareskog.
Janne Gitmark / NIVA
Kathrine Geard
VIL UTVIKLE SEG: Helsefagarbeider Therese Madelen Nord-Kongskog vil gjerne ta en bachelorgrad for å kunne få mer ansvar og faglig utvikling i jobben.
Bjørn A. Grimstad
INNSYN: Har telefonen din ein MDM`app har du god grunn til å sjekke kva arbeidsgjevar sjekkar av informasjon om deg. Du har også krav på å få vite kva informasjon appen samlar inn og korleis den blir brukt.
Øystein Windstad
STERK OPPLEVELSE: Frisørene Nina Birgitte Halle, Kristina Hagheim Kristensen og Ivar Andreas Høgset hadde aldri forestilt seg en slik reaksjon på at de organiserte seg.
Werner Juvik
SUPERVIKTIG: En renholder går mange tusen skritt hver dag, ofte på betong, men sko tilpasset jobben må de fleste sørge for selv.
Werner Juvik