Forbanna etter journalsnoking
Slapp unna med advarsel: To kollegaer snoket i Frederiks pasientjournal i over ett år
To tidligere kollegaer av miljøterapeut Frederik Thorkildsen har fått skriftlig advarsel etter at de snoket i pasientjournalen hans 12 ganger: – De har snoket i det jeg har fortalt til psykologen min om vonde ting fra barndommen til livskriser i voksen alder.

Denne artikkelen er over fem år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
– Jeg syns det er merkelig at dette ikke har fått større konsekvenser for dem. De har sluppet unna med en kortvarig advarsel som er mildeste straff. De har snoket i veldig private opplysninger om meg, av ren nysgjerrighet, sier Fredrik Thorkildsen som er medlem i Fagforbundet. Han har jobbet som miljøterapeut, behandler og konsulent i rusomsorgen på Østlandet i 17 år. Journalsnokingen er meldt til både Helsetilsynet og Fylkesmannen av Sykehuset Østfold.
Begge de to tidligere kollegaene har fått skriftlig advarsel fra Sykehuset Østfold.
Derfor får du trekk i feriepengene dine
– Snoket i svært sensitive opplysninger
Thorkildsen jobbet på samme sted som den ene i nesten ti år. Den andre personen samarbeidet han med over flere år.
Thorkildsen ble ufør i 2015 og gikk til medisinsk behandling og oppfølging. Etter en tung periode gikk han til psykolog.
Vinteren 2018 blir han kontaktet av psykologen sin som meldte ifra om at noen urettmessig hadde åpnet journalene i over ett år:
– De har hatt innsyn i alt jeg har sagt til psykologen min i ett år og en måned. Der står det informasjon om ting fra barndommen som jeg ikke har så lyst å dele med alle. Det står om livskriser i voksen alder. Det er mye sensitive opplysninger om blant annet min behandling. Den har de fulgt med på, ulovlig.
– Hvilke konsekvenser har dette hatt for deg?
– Jeg har vært alt fra veldig skuffa, irritert til søvnløs over at de vet så mye om meg. Jeg vet jo ikke hva de kan ha delt videre av personlig informasjon om meg, sier Thorkildsen som forteller at de tidligere kollegaene har snoket til sammen tolv ganger i journalene hans.
Nytt system mot snoking ved Oslo Universitetssykehus

– Arrangerte kurs i taushetsplikt
Thorkildsen mener de to har vært klar over at det de gjorde var ulovlig:
– Det er veldig spesielt i og med at dette er to som jeg har jobbet tett med. I tillegg har de selv vært med å arrangere kurs som handler om journalføring og taushetsplikt. De har leid inn eksperter som har kurset de ansatte i nettopp taushetsplikt og journalinnsyn, sier Thorkildsen.
Fagbladet har kontaktet de to ansatte på e-post og SMS om de ønsker tilsvar eller å kommentere saken. Ingen av de to har ønsket ønsket å svare på henvendelsen.
Ble oppdaget av innsynslogg
Fagbladet har sett den skriftlige beklagelsen som ble sendt ut av helseforetaket han går til behandling i. Der kommer det fram at journalsnokingen ble oppdaget 28. februar i år. De to tidligere kollegaene har fått skriftlige advarsler for urettmessig innsyn i pasientjournal og brudd på Helsepersonelloven og § 21a, samt helseforetakets retningslinjer. Videre står det at det urettmessige innsynet ble oppdaget etter gjennomgang av innsynslogg for pasientjournal, og at saken også er behandlet internt.
Kirurg ble ordfører - kommunen sparte inn 300 millioner
Kritisk
Begge de to har jobber som vanlig vis ikke gir tilgang til journal skrevet av en spesialist. De hadde ikke behandlingsansvar for Thorkildsen:
– Jeg mener det er merkelig at de to kunne få tilgang til journalene og det som var skrevet av en psykologspesialist. Dette mener jeg også er en svakhet ved rutinene og datasystemene, sier Thorkildsen. Miljøterapeuten stiller også spørsmål ved konsekvensene snokingen har fått for de to tidligere kollegaene:
– Det de har gjort er veldig uprofesjonelt og er ikke bare et brudd på Helsepersonelloven. Det er også mer alvorlig fordi det er et brudd på Spesialisthelsetjenesteloven. De to har fått en skriftlig «pekefinger» og i tillegg litt kjeft. Advarslene de har fått blir fjernet i registrene etter to til tre år. Da kan de fortsette sin karriere og bli eksempelvis ledere, med en plettfri CV. I loven står det nevnt reaksjoner som suspensjon, oppsigelse, bøter og fengsel. Disse to har fått en pekefinger, sier Thorkildsen.
Utenlandske spioner er interessert i norske pasientjournaler
Flere mistet jobben
Thorkildsen sier videre at han har fått beskjed fra Sykehuset Østfold om at Helsetilsynet skal granske journalsnokingen. Helsetilsynet forteller at de så langt i år har gitt seks advarsler for journalsnoking.
Silje Eklund er jurist i Helsetilsynet. Hun svarer på epost at den vanligste reaksjonen fra Helsetilsynet er advarsel:
– I de sakene vi har behandlet ser vi at også arbeidsgiver ser strengt på forholdet, og regelmessig reagerer med oppsigelse og eventuelt også politianmeldelse av helsepersonellet, skriver rådgiveren og juristen.
De fem siste årene har i alt 43 helsepersonell fått advarsler fra Helsetilsynet. I fjor fikk en sykehusansatt i Oslo sparken og ble politianmeldt etter journalsnoking, skriver TV2. En lege ved Sørlandssykehuset ble sagt opp etter å ha gjort flere ulovlige journalsøk, også i 2017, melder NRK.
Behandlingsansvar
Eklund viser til at det er ti år siden helsepersonelloven fikk bestemmelser om "Forbud mot urettmessig tilegnelse av taushetsbelagte opplysninger":
– Bestemmelsen gjør det forbudt å lese journaler til pasienter som man ikke har behandlingsansvar for. Formålet er å styrke vernet om taushetsbelagte opplysninger. Statens helsetilsyn har behandlet flere tilsynssaker mot helsepersonell som har lest pasientjournaler til familiemedlemmer, venner, bekjente, naboer og arbeidskolleger. Denne typen «snoking» i pasientjournaler er klart kritikkverdig og egnet til å skade tilliten til helsepersonell og helsetjenesten, skriver Eklund i Helsetilsynet.