STREIKET: Nå har tre av dem som deltok i streiken mottatt oppsigelse.
Lena Knutli
hanna.skotheim@fagbladet.no
Da fire ansatte i Elvebakken barnehage på Inderøy streiket for tariffavtale, truet barnehageeieren med å legge ned barnehagen. Etter seks i uker i streik gikk eieren med på at de ansatte beholder tariffavtalen og streiken var over.
Nå har tre av de fire ansatte som er medlem i Fagforbundet, mottatt oppsigelser. Alle disse tre var i streik.
– Det kom ikke noe som noe overraskelse. Det ante oss at det kom til å skje, sier nestleder i Fagforbundet Trøndelag, Arnt Sigurd Kjøglum til fagbladet.no.
Han forteller at det ble innkalt til et såkalt drøftingsmøte da oppsigelsene skulle kunngjøres, men at møtet ikke fulgte formkravene. Selve oppsigelsen følger derimot arbeidsmiljøloven ved at det ansatte har 14 dager til å komme med eventuelle motkrav.
– I tiden før det skal vi vurdere sakligheten i oppsigelsene, sier Kjøglum.
Her er faksimile fra barnehagens hjemmeside.
Faximile
Eier vil heller legge ned barnehage enn å ha tariffavtale
Lengst ansiennitet
Ettersom det ikke er startet en vurdering av oppsigelsene enda, vites det ikke om oppsigelsene for de tre medlemmene i Fagforbundet er gyldig.
Det som derimot er sikkert, er at det fjerde medlemmet, som ikke har mottatt en oppsigelse, har lengst ansiennitet av de fire og trolig av alle ansatte i barnehagen. Vedkommende har vært ansatt i barnehagen i ni år.
– Vi mener oppsigelsene er en gjengjeldelse for streiken, men det vil ikke barnehageeieren innrømme. Vi har forsøkt å få henne på andre tanker og vekk fra oppsigelser, men det vil hun ikke være med på, sier rådgiver ved kompetansesenteret i Trondheim, Lise Ulseth. Det er Ulseth som har behandlet saken om en reforhandlet tariffavtalen i barnehagen.
SV-politiker, Lars Haltbrekken, mener det er viktig å få klarhet i hva som har skjedd og hvorfor de ansatte er sagt opp.
– Vi må vite om dette har vært i tråd med arbeidsmiljøloven. Vi kan ikke ha et arbeidsliv hvor de ansattes streikerett står i fare, sier Haltbrekken.
På grunn av helsa
Barnehageeier Borgny Kjølstad sier at oppsigelsene har ingenting med den tidligere streiken å gjøre.
– Driften reduseres på grunn av min helse og kun det, skriver Kjølstad i en SMS til Fagbladet.
Det kom ikke noe som noe overraskelse
Nestleder i Fagforbundet Trøndelag, Arnt Sigurd Kjøglum
KOR MYKJE?: Det store spørsmålet er kor mykje meir dei som jobbar i kommunane vil få i år. Les meir om kva prognosene seier i denne saka.
Brian Cliff Olguin
SJEFEN: Sarah Williams leder matbanken i den britiske byen Banbury.
Anita Arntzen
– Jeg trodde at matbudsjettet da ville gå ned, men nei, sier Hege Hansen.
Ole Martin Wold
Anita Arntzen
EN VARSLET KRISE: – Ansvaret må legges på dem som bevilger penger, ikke på de ansatte, sier Anniken Lien van Marion.
Privat
MINISTERBESØK: Ingvild Kjerkol besøkte Emma Straub på St. Olavs hospital i forkant av sykehustalen. Fagforbundet krever flere lærlinger som Emma i norske sykehus.
John Olav Berdahl