Gruppeleder Eirik Lae Solberg i Høyre.
Håvard Sæbø
Høyres gruppeleder i bystyret Eirik Lae Solberg tilbød Rødt å lede to komiteer i bytte mot deres støtte til ordførerkandidat Saida Begum, ifølge TV 2.
– Vi fikk et tilbud om å stemme for Høyres ordfører og takket nei, men vurderte tilbudet. Det var overraskende og et uventet tilbud og det viser et Høyre som er villig til å strekke seg langt for å få et symboltungt verv, sier Eivor Evenrud, gruppeleder for Rødt.
– Politikk framfor posisjoner
Lae Solberg har ikke kommentert saken overfor TV-kanalen.
Det er fem komiteer i Oslo: Finanskomiteen, helse- og sosialkomiteen, kultur- og utdanningskomiteen, byutviklingskomiteen og samferdsels- og miljøkomiteen. Det er ikke kjent hvilke komiteer som eventuelt var aktuelle.
– Vi i Rødt er mer opptatt av politikk enn posisjoner, og Begum har snakket om å politisere ordførervervet. Marianne Borgen har gjort en god jobb som ordfører. Vi har samarbeidet godt med de rødgrønne og er innstilt på et fortsatt samarbeid, sier Evenrud.
Plattformen presenteres
Arbeiderpartiet, SV og MDG har forhandlet om en ny plattform siden valget i september.
Forhandlingene ble avsluttet forrige uke, og plattformen skal legges fram for partienes representantskapsmøter mandag kveld. Forutsatt at den blir godkjent av partiene, er planen at plattformen skal presenteres offentlig på en pressekonferanse tirsdag. Fordelingen av byrådspostene skal først presenteres onsdag.
– Det holder bare ikke. Dette skulle rettes opp i, sier leder i Pensjonistforbundet Jan Davidsen om at uføre alderspensjonister i 1954-kullet og senere ikke har fått tilbake «skjermingstillegget».
Håvard Sæbø
Anita Arntzen
VILLASTRØK: De to barnehagene ble drevet henholdsvis i andre etasje på bygningen til venstre og over garasjen til høyre. Leieforholdene ble avsluttet for over et år siden. Huseieren, som fortsatt benytter huset som bolig og også gjorde det i utleieperioden, har ikke fått kritikk i forbindelse med saken.
Bjørn A. Grimstad
Colourbox.com
GIR IKKE OPP: – Norge er ikke vaksinert mot splittelse. Vi kan ikke ta demokratiet og våre verdier for gitt, sier Ina Libak. Terroristen på Utøya skjøt Libak i hendene, i kjeven og i brystet.
Hanna Skotheim
Selv om drikkevannsnettet er nedslitt og lekker som en sil, gjøres det nesten ingenting med problemet.
Bjørn A. Grimstad