Illustrasjonsfoto
Werner Juvik
Hjelpepleier og hovedtillitsvalgt og yrkesseksjonsleder for helse og sosial, Fagforbundet Askøy
Denne uka kunne vi lese om at renholdere fortviler, fordi de føler på at de helst ikke skal ses på arbeidsplassen.
• Renholdere fortviler – skal helst ikke synes
Jeg har ikke tall på hvor mange ganger jeg har sagt høyt og tydelig til mine kolleger opp igjennom årene at renholderen har en av de viktigste rollene i arbeidslivet.
Utrolig viktig jobb
Jeg vil dra det så langt som å si at uten renholderen kan vi andre legge ned arbeidet.
For om renholderen ikke hadde vært der, for eksempel i helse- og omsorgsyrkene, hadde vi hatt store problemer med å gjennomføre våre tjenester. Kvaliteten hadde sunket drastisk.
Den jobben renholderen gjør er utrolig viktig.
Jeg har så langt i livet opplevd store forskjeller på hvordan renholderen blir behandlet av andre ansatte. De blir sett ned på, glemt og overlatt til seg selv.
Omfattende fag
Jeg tror det rett og slett kommer av uvitenhet om faget renhold. Faget er et forvaltnings-, drifts- og vedlikeholdsfag. Renholderen bidrar til det viktige vedlikeholdet av overflater i ulike typer bygg. De skal sikre et godt innemiljø, materielle verdier og hygiene. Faget skal bidra til kunnskap om bruk av kjemikalier, materialer og miljøvennlige produkter og metoder.
Opplæringen i faget skal gi kompetanse på regelmessig, periodisk renhold og spesialrenhold i ulike typer bygg og transportmidler. Den skal vektlegge rengjøring og vedlikehold av vegger, himlinger, gulv og inventar. I tillegg er det også krav til estetikk, økonomi, hygiene og innemiljø. Faget skal også ivareta krav til helse, miljø og sikkerhet.
Som dere skjønner: Renhold er et omfattende fag som krever innsikt og kunnskap. Det handler om mer enn å dra en mopp over gulvet.
Synlige renholdere
Noen renholdere så vi nesten ikke, på en av mine tidligere arbeidsplasser. To ansatte hadde vasket fellesarealer på åtte avdelinger før klokken 07.30. Mens de vasket ganger, kontorer og kantine utenfor avdelingen, var vi som pleiere opptatt i morgenstell.
Et fåtall har arbeidstid fra klokken 08.00. Disse ser vi i hverdagen. Som den ene renholderen som kom aleine for å vaske i den bemannede omsorgsboligen jeg var ansatt i.
Arbeidsfellesskap
Fire etasjer med gang, fellesrom, garderober osv. skulle vaskes. Denne renholderen så vi. Vi snakket med henne og bød henne på kaffe.
På min siste arbeidsplass i pleien har renholderen normalarbeidsdag, hun spiser med oss, hun hjelper oss og vi hjelper henne.
Hun er en av oss. Det er så utrolig viktig at vi ser dem, at vi og de er oss – et arbeidsfellesskap.
BLOKKERT: Bildet er tatt i en kommunal bolig et sted i Midt-Norge.
Trøndelag brann- og redningstjeneste IKS
VIL SIKRE: Peggy Hessen Følsvik og LO ønsker en lavlønnsmodell som treffer bedre enn dagens modell. Her fra kravoverrekkelse med NHO.
Håvard Sæbø
YRKESVALG: – Det er vanskelig å få unge mennesker til å velge bussyrket. Nå må snart arbeidsgiverne ta inn over seg at lønn og arbeidsbetingelser er en viktig årsak til disse problemene, sier Marit Sauge.
Werner Juvik
FORTVILELSE: Mange er fortvilte etter at de fikk brev med krav om å betale tilbake deler av lønna si fra Skien kommune - her representert ved rådhuset.
Werner Juvik
DØDSHJELP: – Det er på tide å utrede dette i en bredt sammensatt kommisjon, mener Gro Nylander (82), som er pensjonert fødselslege.
Kristin Svorte
PENGER: Unge vil få inntekt fra Nav som er knyttet til aktivitet, ikke diagnose.
Hanna Skotheim
Hilde Lende Aune
Eivind Senneset
Illustrasjonsfoto
Werner Juvik
Hilde Lende Aune
Eivind Senneset