Prisene på bensin steg, mens på diesel falt de med 3,8 prosent fra januar til februar.
Håvard Sæbø
Fra januar til februar i år steg prisene med 0,4 prosent. Tolvmånedersveksten i februar endte på 6,3 prosent, sier tallene fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
– Den viktigste årsaken til at prisveksten fortsetter å holde seg høy, er matvareprisene. I tillegg er biler, husleie og restauranttjenester andre viktige komponenter som holder prisveksten oppe, sier seksjonssjef i SSB, Espen Kristiansen.
Fra januar til februar i år steg matprisene 1,6 prosent. Det er noe som er betydelig mindre enn for samme periode i fjor, da disse prisene økte med 4,5 prosent.
– Fra januar til februar i fjor økte matvareprisene svært mye. I år, derimot, målte vi en relativt beskjeden oppgang i matvareprisene fra januar til februar. Det gjorde at tolvmånedersveksten i februar falt fra måneden før, sier Kristiansen.
Syns du norske priser øker mye? Se hva resten av Europa betaler
– Butikkene har strukket seg langt
Sammenlignet med februar i fjor var prisene på mat og alkoholfrie drikkevarer 8,8 prosent høyere i februar i år.
Fra januar til februar økte prisene med 1,6 prosent, som er den laveste økningen i februar siden 2017.
NHO mener dette gjenspeiler at butikkene har strukket seg langt, og at det fortsatt er en dyr tid vi lever i.
– I dagligvare er situasjon nå så tøff for enkelte aktører, at fortsettelsen kan bli mer spennende enn vi ønsker, sier Linda Vist, direktør for Handel i NHO Service og Handel.
Få med deg denne: Ann Kristin (36) har kutta utgiftane til beinet
Bensin steg, diesel falt
Prisene på elektrisitet inkludert nettleie falt med 5,8 prosent fra januar til februar. Det henger sammen med høy vindkraftproduksjon i Norge og Europa i februar, kombinert med lavt forbruk som følge av relativt mildt vær i Norge og nedover i Europa.
Ifølge SSB ville tolvmånedersendringen for KPI – uten strømstøtteordningen – vært på rundt 7,3 prosent i februar.
• Agurknytt: Dette er et sjeldent syn i Storbritannia nå
Prisene på bensin steg med 2,7 prosent fra januar til februar, mens prisene på diesel falt med 3,8 prosent.
Dermed var prisene henholdsvis 8,3 og 13,0 prosent høyere enn for ett år siden.
– Dette er den laveste tolvmånedersveksten vi har sett for drivstoff på lenge, sier Kristiansen.
TROR PÅ NESTE GENERASJON: Den tidligere sykepleieren mener mulighetene for endring av syn på seksualitet, parforhold og intime behov hos eldre med demens ligger i neste generasjon helsepersonell. - Det nytter ikke å endre de som allerede er der ute. Vi må gripe fatt i de som er under utdanning og sørge for at de får den kompetansen som trengs.
Anita Arntzen
SVELGET UNNA: Strandavatnet rommer 554 millioner kubikkmeter vann. Det var det god bruk for da "Hans" buldret i vei. Vedlikeholdsarbeiderne Torbjørn Haugo og Jan Egil Grue inspiserer. Til høyre i bildet ses overløpet der det bare er centimetere igjen.
Werner Juvik
HYLLET FOR ÅPENHET: F.v. Hjelpepleier Elisabeth Andersson, og sykepleierne Svanhild Furre Johannessen og Linda Hellesø fikk Flaviusprisen under Åpenhetsseminaret på Pressens Hus i Oslo torsdag 21. september.
Marte Bjerke
– Det er ingen naturlov at Arbeiderpartiet bare kan ta noen grep og bli største parti igjen. Men det er heller ingen naturlov at partiet skal gjøre dårlige valg, sier partisekretær Kjersti Stenseng. (Arkivfoto)
Jan-Erik Østlie
GLEDER SEG PÅ MAT: Gunhild Johansen (til venstre) og Ingunn Svensgård åpner bakken med varm mat. Marte Husum i bakgrunnen og Kacper Roza, Alva Linea Myklemyr. Med de to dansende Lydia Emilie Foss Flaathen og Limar i front.
Werner Juvik
Helse- og sosialtjenester, samt undervisning, sto for drøye 55 prosent av nedgangen i antall jobber.
Frøydis Falch Urbye