BLIR DE HØRT? Fra streikemarkeringen foran Stortinget i forrige uke.
Kathrine Geard
redaksjonen@fagbladet.no
– Men fortsatt stor avstand mellom partene i pensjonsspørsmålet, sier Geir Engebregtsen til TV 2.
Partene i barnehagestreiken kom ikke til enighet mandag og avtalte å møtes igjen tirsdag. Møtet startet klokken 12.
Til VG sier direktør Jørn-Tommy Schjelderup i Private Barnehagers landsforbund (PBL), arbeidsgiversiden, at han vil ha slutt på streiken snarest.
• Streiker for bedre pensjon mens eierne har flyttet til Sveits: – Rett og slett provoserende
– Ja, vi har hatt dialog også i tillegg til meglingen. Vi ønsker å få dette avsluttet så fort som mulig, sa Schjelderup til avisen på vei inn til Riksmekleren.
Dersom partene ikke kommer til enighet, er det varslet en opptrapping av streiken onsdag med ytterligere 700 ansatte. Opptrappingen vil hovedsakelig ramme barnehager i Bodø, Bergen, Askøy, Øygarden og Karmøy.
Striden står først og fremst om pensjon. De barnehageansatte krever at alle som er født etter 1968, skal meldes inn i den såkalte Fellesordningen for avtalefestet pensjon (AF) til LO/NHO, som erstatter den gamle AFP-ordningen fra neste år. Ordningen sikrer et varig pensjonspåslag livet ut.
1750 barnehager med om lag 30.000 ansatte er omfattet av PBLs tariffområde. Utdanningsforbundet, Fagforbundet og Delta representerer arbeidstakersiden i konflikten.
©NTB
KOR MYKJE?: Det store spørsmålet er kor mykje meir dei som jobbar i kommunane vil få i år. Les meir om kva prognosene seier i denne saka.
Brian Cliff Olguin
SJEFEN: Sarah Williams leder matbanken i den britiske byen Banbury.
Anita Arntzen
– Jeg trodde at matbudsjettet da ville gå ned, men nei, sier Hege Hansen.
Ole Martin Wold
Anita Arntzen
MINISTERBESØK: Ingvild Kjerkol besøkte Emma Straub på St. Olavs hospital i forkant av sykehustalen. Fagforbundet krever flere lærlinger som Emma i norske sykehus.
John Olav Berdahl
KREV HANDLING: Janne Håkonsen jobbar som sosialkonsulent i Nav Sagene og er tillitsvalgt i Fagforbundet. Ho er uroa over fleire månaders ventetid på AAP-søknadar og den store prisauka.
Øystein Windstad