JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Tar kampen for særaldersgrensene

VIL SIKRE FLERE: På Fagforbundets landsmøte er det flere som etterlyser tydelige formuleringer om at forbundet skal kjempe for særaldersgrensene for flere yrkesgrupper.

VIL SIKRE FLERE: På Fagforbundets landsmøte er det flere som etterlyser tydelige formuleringer om at forbundet skal kjempe for særaldersgrensene for flere yrkesgrupper.

Lars Magne Hovtun/OBRE

Brannkonstabel Anders Kollmar-Dæhlin kan gå av med pensjon før han fyller 67 år. Det vil han at flere offentlig ansatte skal få.

2022101817405020221018174421

ida.wangberg@fagbladet.no

Over 200.000 offentlig ansatte har i dag særaldersgrenser, som gjør at de kan gå av med pensjon tidligere enn ved 67 år.

Det gjelder for eksempel helsefagarbeidere, sykepleiere, vernepleiere, brann- og politifolk og renholdere.

Hvordan disse ordningene skal se ut i framtida, og hvilke yrker som skal ha særaldersgrenser, er nå under forhandling.

• Hvilke yrker skal ha særaldersgrense? Nå skal nye regler på plass

Mener forbundet bør kjempe for særaldersgrenser

På Fagforbundets landsmøte er det flere som etterlyser tydelige formuleringer om at Fagforbundet skal kjempe for særaldersgrensene i forbundets prinsipp- og handlingsprogram.

– Særaldersgrenser handler om sikkerhet i tjenestene, og at våre medlemmer fortjener trygghet og en god alderdom, sa brannkonstabel Anders Kollmar-Dæhlin fra talerstolen på Fagforbundets landsmøte.

VIL HA SÆRALDERSGRENSE FOR FLERE: Brannkonstabel Anders Kollman-Dæhlin kan selv gå av med pensjon før han fyller 67. Det vil han også at flere av yrkesgrupper skal få.

VIL HA SÆRALDERSGRENSE FOR FLERE: Brannkonstabel Anders Kollman-Dæhlin kan selv gå av med pensjon før han fyller 67. Det vil han også at flere av yrkesgrupper skal få.

Per Flakstad

Han vil på vegne av Yrkesseksjon samferdsel og teknisk få inn i Fagforbundets prinsipprogram at forbundet skal kjempe for å opprettholde de eksisterende særaldersgrensene og for at også andre yrkesgrupper som utsettes for uvanlig fysisk eller psykisk belastning skal omfattes av særaldersgrenser.

Støtte fra flere

Kollmar-Dæhlin fikk blant annet støtte fra ambulansearbeider Christin Haslestad, som på vegne av Yrkesseksjon Helse og sosial mente at særaldersgrenser er for viktig til ikke å bli nevnt i forbundets prinsipp- og handlingsprogram.

– Våre medlemmer fortjener en verdig avslutning på arbeidslivet. Derfor må Fagforbundet ta kampen for særaldersgrenser, sa hun fra talerstolen.

Barne- og ungdomsarbeider Josefine (22) må jobbe til hun er 68 for å få pensjon tilsvarende 2/3 av lønna: – Det er lenge å jobbe i barnehage

Forslaget tiltres ikke av Landsstyret, ettersom det anses som for spesifikt for prinsipprogrammet.

Landsmøtet skal vedta Fagforbundets prinsipp- og handlingsprogram på fredag.

MEST LEST:
TROR PÅ NESTE GENERASJON: Den tidligere sykepleieren mener mulighetene for endring av syn på seksualitet, parforhold og intime behov hos eldre med demens ligger i neste generasjon helsepersonell. - Det nytter ikke å endre de som allerede er der ute. Vi må gripe fatt i de som er under utdanning og sørge for at de får den kompetansen som trengs. 

TROR PÅ NESTE GENERASJON: Den tidligere sykepleieren mener mulighetene for endring av syn på seksualitet, parforhold og intime behov hos eldre med demens ligger i neste generasjon helsepersonell. - Det nytter ikke å endre de som allerede er der ute. Vi må gripe fatt i de som er under utdanning og sørge for at de får den kompetansen som trengs. 

Anita Arntzen

70-åringen savnet sexlivet da mannen fikk demens: – Det er først i det siste jeg har fått «pleier-følelser» i tillegg

ETTERLYSER OPPKLARING: Tydeligere retningslinjer ville vært bra både for ansatte og brukere ved sykehjem, mener professor i sykepleie Siren Eriksen.

ETTERLYSER OPPKLARING: Tydeligere retningslinjer ville vært bra både for ansatte og brukere ved sykehjem, mener professor i sykepleie Siren Eriksen.

Martin Lundsvoll / Aldring og helse

Hva gjør du når sykehjemspasienten hygger seg med den nye kjæresten – og kona kommer på besøk?

RETTEN TIL PRIVATLIV: Fag- og kvalitetsrådgiver Melita Lustica (f.h) og hjelpepleierne Rabia Erdemir  og Kari Trosholmen ved Mariehaven sykehjem i Bærum sier de tilrettelegger så mye de kan for at beboerne skal ha et privatliv.

RETTEN TIL PRIVATLIV: Fag- og kvalitetsrådgiver Melita Lustica (f.h) og hjelpepleierne Rabia Erdemir og Kari Trosholmen ved Mariehaven sykehjem i Bærum sier de tilrettelegger så mye de kan for at beboerne skal ha et privatliv.

Anita Arntzen

De ansatte ser beboernes sexbehov, forelskelse eller behov for nærhet: – Jeg vurderte å kjøpe en dildo til en beboer

HYLLET FOR ÅPENHET: F.v. Hjelpepleier Elisabeth Andersson, og sykepleierne Svanhild Furre Johannessen og Linda Hellesø fikk Flaviusprisen under Åpenhetsseminaret på Pressens Hus i Oslo torsdag 21. september.

HYLLET FOR ÅPENHET: F.v. Hjelpepleier Elisabeth Andersson, og sykepleierne Svanhild Furre Johannessen og Linda Hellesø fikk Flaviusprisen under Åpenhetsseminaret på Pressens Hus i Oslo torsdag 21. september.

Marte Bjerke

Helsearbeiderne snakket om kritikkverdige forhold på jobben. Her får de pris for åpenheten

– Det er ingen naturlov at Arbeiderpartiet bare kan ta noen grep og bli største parti igjen. Men det er heller ingen naturlov at partiet skal gjøre dårlige valg, sier partisekretær Kjersti Stenseng. (Arkivfoto)

– Det er ingen naturlov at Arbeiderpartiet bare kan ta noen grep og bli største parti igjen. Men det er heller ingen naturlov at partiet skal gjøre dårlige valg, sier partisekretær Kjersti Stenseng. (Arkivfoto)

Jan-Erik Østlie

Stenseng mener Ap kan bli størst igjen. Her er planen

NÆRHET: Fysisk berøring er viktig også for personer med demens, men kan misforstås.

NÆRHET: Fysisk berøring er viktig også for personer med demens, men kan misforstås.

Colourbox

Dette gjør du som helsepersonell hvis personen med demens misforstår dusjen som en invitasjon til sex

Ansvarlig redaktør:
Eva Ler Nilsen
Redaksjonssjef:
Michael Brøndbo

Nettredaktør:
Knut A. Nygaard
Utviklingsredaktør:
Vidar Eriksen
Utgiver:
Fagforbundet
Kontakt redaksjonen:
tips@ignore-fagbladet.no
Annonser:
Salgsfabrikken
Sosiale medier:
FacebookTwitter
RSS:
RSS-feed
Telefon:
23 06 40 00
Adresse:
Møllergata 10, 0179 Oslo
Fagbladet er medlem av Fagpressen og redigeres etter: RedaktørplakatenVær Varsom-plakatenEtiske husregler Les også: Fagbladets personvernpolicy