– Dette bør ikke se dagens lys, rett og slett fordi konsekvensene er så alvorlige, sier viseadministrerende direktør Anniken Hauglie i NHO.
Nanna Aanes Wolden
Ifølge Klassekampen har viseadministrerende direktør Anniken Hauglie i NHO denne uka sendt et brev til Statsministerens kontor (SMK). Der ber hun om at utvalget, slik det ble signalisert i budsjettavtalen mellom regjeringspartiene og SV, ikke bør settes ned.
– Dette bør ikke se dagens lys, rett og slett fordi konsekvensene er så alvorlige. Det er ingen private virksomheter i dag som vil tørre å investere i virksomheten sin dersom det skal bli forbudt å drive i pluss, sier Hauglie til avisa.
• – Vi er ikke uenige med målsettingen til Rødt, sier ledelsen i Fagforbundet
SV-leder Audun Lysbakken svarer med at det NHO skisserer, er et helt annet utvalg enn hva SV fikk gjennomslag for å sette ned.
– Utvalget skal finne ut hvordan det er mulig å gjøre det, dersom man bestemmer seg for å fjerne profitten fra velferden, sier han til Klassekampen.
Statssekretær Tale Jordbakke (Ap) ved SMK skriver i en melding at det ikke er noen hemmelighet at regjeringen er uenig med NHO på en del punkter, men at SMK vil ta med seg innspillene i arbeidet med mandat og sammensetning av utvalget.
• Denne gründeren spår kraftig oppsving for privat eldreomsorg: – Eldrebølgen er like rundt hjørnet
Bjørn A. Grimstad
LITT AV HVERT: Utsnitt av lunsj fra fire ulike bransjer.
Sissel Rasmussen / grafikk: André Martinsen
SETTER GRENSER: Nora Berntzen synes «quiet quitting» fortjener en bedre diskusjon i Norge.
Ida Bing
FORNØYD: – Dette er utrolige tall, sier Høyre-leder Erna Solberg om den nye valgmålingen for Dagbladet og Vårt Land. Dette uvanlige bildet ble tatt av NTBs fotograf på et sentralstyremøte i Høyre.
Javad Parsa / NTB
VIKTIG: Størrelsen på trygdeoppgjøret er avgjørende i en tid som er krevende for mange, sier Fagforbund-nestleder Odd-Haldgeir Larsen.
Fagforbundet
SMART VAL: Monica Knapskaug er trainee i helsefag på Haukeland sjukehus. Med ny oppgåvedeling er helsefagarbeidarar i ferd med å bli langt meir ettertrakta på arbeidsmarknaden.
Kathrine Geard