JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Kommenterer revidert nasjonalbudsjett

Mette Nord: – Norge har en regjering som ikke setter arbeidsfolk først

– Våre medlemmer reagerer sterkt på de økende forskjellene i Norge, sier Mette Nord, forbundsleder i Fagforbundet.

– Våre medlemmer reagerer sterkt på de økende forskjellene i Norge, sier Mette Nord, forbundsleder i Fagforbundet.

Jan-Erik Østlie

– Koronakrisa har vist hvor avhengig samfunnet er av vanlige arbeidsfolk. Regjeringen øker forskjellene og svekker velferdstjenestene, sier Fagforbundets leder.

2021051117403320210512095138

marte.bjerke@fagbladet.no

Kommunene får for lite penger til å drive gode velferdstjenester neste år, mener Mette Nord.

– Dette viser at vi trenger en ny regjering, sier Fagforbundets leder i en pressemelding om forslaget til revidert nasjonalbudsjett og kommuneproposisjonen for 2022.

2 milliarder kroner mer til kommunene neste år

– Historisk svak vekst

Nord er samtidig positiv til at regjeringen øker bevilgningene til kommunene noe, for å dekke utgiftene knytta til koronakrisa. Hun reagerer likevel på at det legges opp til en stram kommuneøkonomi i kommuneøkonomiproposisjonen for neste år.

Ifølge Nord vil kommunenes handlingsrom bli redusert av økte pensjonskostnader og eldre innbyggere. Dette innebærer at veksten i de reelle, frie inntektene bare blir på mellom 0,5 og 0,9 milliarder kroner, fordelt på alle landets kommuner og fylker, skriver Fagforbundet.

LES OGSÅ: Fagforbundet investerer over elleve millioner i årets valgkamp. Håpet er at pengegaven skal gi rødgrønn valgseier

– En historisk svak vekst, sier Nord og fortsetter:

– Resultatet vil bli dårligere helse- og omsorgstjenester og svekket tilbud innen barnehager og skoler i mange kommuner. Det betyr færre penger til hjemmetjenesten, demensomsorgen og aktivitetstilbud for barn og unge.

LES OGSÅ: Rødt og MDG får ikke LO-støtte. Men de rødgrønne partiene får mer

– Forsterker forskjellene

Forbundslederen mener regjeringens forslag til revidert nasjonalbudsjett vil forsterke forskjellene.

– Våre medlemmer reagerer sterkt på de økende forskjellene i Norge. Regjeringens forslag viser at vi må få en ny regjering som styrker velferden, gir folk hele og faste stillinger – og reduserer forskjellene. Nå må det være vanlige folks tur, sier Nord.

Ansvarlig redaktør:
Eva Ler Nilsen
Redaksjonssjef:
Michael Brøndbo

Nettredaktør:
Knut A. Nygaard
Utviklingsredaktør:
Vidar Eriksen
Utgiver:
Fagforbundet
Kontakt redaksjonen:
tips@ignore-fagbladet.no
Annonser:
Salgsfabrikken
Sosiale medier:
FacebookTwitter
RSS:
RSS-feed
Telefon:
23 06 40 00
Adresse:
Møllergata 10, 0179 Oslo
Fagbladet er medlem av Fagpressen og redigeres etter: RedaktørplakatenVær Varsom-plakatenEtiske husregler Les også: Fagbladets personvernpolicy