Nav-sjefen med kraftig advarsel
Nav-direktør Sigrun Vågeng er bekymret for velferdsstatens framtid. Hun mener politikerne må prioritere hvor det skal kuttes.

Denne artikkelen er over fem år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
– Navs omverdensanalyse viser at vi blir flere her i landet, at vi lever lenger og at det er flere som kommer til Norge for å bo og leve her. Det betyr også større press på velferdsytelsene vi har. Hvis ikke flest mulig kommer seg i arbeid, så vil ikke dette kunne gå i hop på sikt, sier Vågeng til Nrk.
Flere i full jobb må få sosialhjelp
500 milliarder årlig i Nav-ytelser
I fjor brukte Nav 506 milliarder kroner på Nav-ytelser. Budsjettet i år er på 470 milliarder kroner. Nav-direktøren frykter for velferdsstatens framtid og legger ansvaret til politikerne for å velge hvor det må kuttes.
– Det er opp til politikerne å fortelle hva som skal overleve, hva vi skal legge bort og hva vi eventuelt må veksle noe inn i fremtiden, oppfordrer Vågeng.
15.000 i sekundet
Hun forteller at hvert eneste sekund, døgnet rundt, utbetales det i snitt 15.000 kroner til brukerne. I følge Nav mottok annenhver nordmann ytelser fra Nav i løpet av fjoråret. De største gruppene er alderspensjonister, mottakere av henholdsvis barnetrygd og sykepenger. Men også hver tredje person i arbeidsfør alder mottok ytelser fra Nav.
Pensjonistene går i minus for fjerde år på rad
Lynette (33) bestemte seg for å ikke la sykdommen ødelegge livet