Eirik Dahl Viggen
Statistisk sentralbyrå (SSB) slapp onsdag tall som viser hvordan prisveksten har vært de siste tolv månedene.
Fra april 2022 til april 2023 steg prisene 6,4 prosent. Prisene på mat og drikke bidro betydelig til den høye prisveksten, mens strømprisene trakk prisveksten ned.
– Prisveksten er fortsatt høy, men vi har de siste månedene sett tegn til en utflating, sier seksjonssjef Espen Kristiansen i SSB.
• Sprengte rammen i storoppgjøret: Se hvor mye du får
Det var ventet at prisveksten ville holde seg høy, men være på et litt lavere nivå enn i mars. Da var veksten på 6,5 prosent.
Uten strømstøtteordningen ville prisveksten endt på rundt 7,3 prosent i april.
• Hva betyr lønnsoppgjøret for pensjonister og trygdede?
Kjerneinflasjonen i samme periode ender på 6,3 prosent. Norges Bank har et mål om å få kjerneinflasjonen ned på 2 prosent.
• Dette ble resultatet i frontfagoppgjøret
anne.skifjeld@ntb.no
Norges bank
Arbeidsminister Marte Mjøs Persen (Ap).
Ole Palmstrøm
Freddy André Øvstegård (SV) sier oppgjøret er dårlig nytt for alle som er avhengig av ytelser.
Sidsel Valum
Jahn-Tore Fjeldstad har gode tips til deg som ikke er fornøyd med utfallet av Nav-saken.
Kjell Inge Søreide
UNIKT PAR: Kjæresteparet Øystein Norstad og Anniken Liberg Berg eier hver sin leilighet i dette borettslaget.
Werner Juvik
VAKSINERT: De ansatte på Haukeland sykehus i Bergen var blant de første som fikk tilbud om koronavaksine på jobb. Dette bildet er fra første runde i 2021.
Marit Hommedal / NTB