Illustrasjonsfoto.
Anna Granqvist
Regionssekretær for Fagforbundet Vestland
Bransjedirektør for helse og velferd i NHO Geneo Torbjørn Furulund gjentar NHO og høyresidens strategi i valgkampen om å unngå å diskutere faktiske lønnsforskjeller i Klassekampen 15. september, og i Fagbladet.
I stedet for å være ærlig om NHOs tariffavtaler, brukes SSBs lønnsstatistikk til å hevde at det er små forskjeller i lønn mellom kommuneansatte og de som jobber for velferdsprofitørene, altså de kommersielle aktørene i velferden.
• Velferdsbløffen: Hvis løgn var latin, hadde vi mange lærde folk i landet
Den statistikken er ubrukelig hvis målet er en opplyst debatt om lønns- og pensjonsvilkårene til fagarbeiderne og assistentene. Jeg regner med at Furulund både har lest og har evne til å forstå hvordan lønn dannes på tariffavtalen han selv er part i.
• Er det sant at ansatte tjener dårligere med privat arbeidsgiver?
Furulund gjentar NHOs misnøye med begrepet «bendelormøkonomi» og later som om Fagforbundet kaller NHOs medlemmer for bendelormer, men unngår beleilig nok å kommentere kunnskapsgrunnlaget for For velferdsstatens rapport, «Den internasjonale velferdsprofitten og bendelormøkonomien».
• Ja, hva er sant om lønn og pensjon?
Det er vanskelig å tolke opphenget i overskriften som noe annet enn en sterk uvilje til å diskutere de kommersielle aktørenes fortjenestemotiv, siden det ikke akkurat er en politisk vinnersak. Jeg støtter fullt ut å videreføre den norske tradisjonen for å ha både offentlig driftede og private ideelle aktører, og det kan vi lykkes med videre, helt uten å kanalisere offentlige midler til konsern med profittmotiv. Slik forhindrer vi sosial dumping av de ansattes lønns- og pensjonsvilkår, og slik beholder vi demokratisk kontroll med kvaliteten i tjenestene.
– For LO har det alltid vært et mål å løfte fra bunnen slik at oppgjørene får en god sosial profil. Slik blir det i år også, sier Pål Skarsbak.
Martin Guttormsen Slørdal
INVITERT INN: Sara Henriksen ble invitert til Stortinget av statsråd Jan Christian Vestre, som var berørt av hennes historie.
Privat
NESTE ÅR: – Arbeidstid blir et tema i neste års hovedoppgjør, sier leder i Fagforbundets lov- og avtaleverksavdeling, Pål Skarsbak.
Martin Guttormsen Slørdal
BA OM FIRE TIMER: – Mannen min prøver å få barnet vårt til å sove, men det går ikke, sier helsefagarbeideren. Bildet er et illustrasjonsbilde og viser ikke moren og barnet som er omtalt i saken.
Frank May / NTB
UENIGHET: Det er ventet kraftige konflikter om pensjon på LO-kongressern i mai.
Eirik Dahl Viggen
ENIGE: LO og NHO er blitt enige om en vei videre for en ny lavlønnsmodell. (F.v)LO-leder Peggy Hessen Følsvik, riksmekler Mats Ruland og NHO-sjeg Ole Erik Almlid.
Sissel M. Rasmussen
Per Flakstad
Illustrasjonsfoto.
Anna Granqvist
Per Flakstad